Jakub Forgács Rôzne Správy

Študentka bystrickej UMB hviezdou internetu. Pozrite, ako Eva prerazila na YouTube

Je mladá, krásna a má tisíce odberateľov. Eva Lokajová v rozhovore prezradila svoje začiatky i to, aký musí byť youtuber, aby sa touto prácou uživil.

Ilustračný obrázok k článku Študentka bystrickej UMB hviezdou internetu. Pozrite, ako Eva prerazila na YouTube
9
Galéria
Zdroj: archív Evs Lok

Eva Lokajová je študentka Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici. Hoci je rodenou Žilinčankou, momentálne žije a študuje v Lisabone. Má hobby, vďaka ktorému ju spoznávajú ľudia aj na ulici. Tisíckam fanúšikov sa prihovára cez internetové videá pod prezývkou Evs Lok. Mladú youtuberku sme pre vás vyspovedali v rozhovore.

Kedy si sa rozhodla, že by si chcela točiť videá na internet?

S videami na YouTube som začala v roku 2013, no celú tú blogerskú sféru som vnímala už dávno predtým. Ako malá som si písala svoj tajný denník a o pár rokov som si vytvorila práve jeho online verziu – blog, ktorý som neskôr presunula na YouTube.

Spomínaš si na svoje prvé pokusy?

Žiaľ, áno. Na prvé pokusy rozhodne nezabudnem. Niektoré staré videá sú dokonca stále dostupné. Celé to bolo také nesmelé, šarapatné, zle zaostrené a jednoducho, celé zle (smiech). Ale myslím, že toto všetko mi ukázalo cestu, ktorou sa chcem posúvať dopredu, čo sa mojej tvorby týka. A hoci som začínala s „beauty“ videami, tak momentálne sa u mňa nachádzajú naozaj ojedinele.

Dnes máš už vyše 22 000 odberateľov. Aký je to pocit a koľko ti trvalo, získať si toľkých sledovateľov?

Som rada, že ma ľudia sledujú. Pokiaľ moje video pomôže čo i len jednému človeku, tak viem, že to, čo robím, dáva zmysel. Odberatelia mi začali rásť, až keď som začala videá vydávať pravidelne, čo mohlo byť v roku 2015. :)

O čom všetkom natáčaš svoje videá?

Videá sú viac-menej z oblasti krásy, módy a životného štýlu, no keďže za posledné dva roky som žila niekoľkokrát v zahraničí, tak videá orientujem na cestovanie – či už rôzne tipy a triky na cestovanie, ukážky miest, život v cudzine a podobne.

Máš nejakú obľúbenú tému?

Veľmi rada tvorím videá, ktoré môjmu publiku niečo dajú, či ich už naučia, dajú nejaké super tipy, ktoré doteraz nepoznali alebo sú to inšpiratívne videá. Väčšinou ide o videá z oblasti lifestyle – cestovanie a lifehacks.

Momentálne študuješ v Portugalsku. Snažíš sa svoju tvorbu prispôsobiť novému prostrediu?

Áno, študujem v rámci programu Erasmus+ v hlavnom meste Portugalska – v Lisabone. Videá prispôsobujem práve tomuto novému prostrediu, snažím sa, ukázať v nich rôzne tipy kam zájsť, pretože cestovný ruch sa tu rýchlo rozvíja a čoraz viac ľudí objavuje krásy tohto mesta. Preto rada poskytnem aj neturistické tipy. No zároveň sa snažím ukázať aj to, ako to tu funguje v škole. Popravde, mám veľa nápadov na videá, ale časovo sa to ťažko zvláda, keďže celý týždeň som v škole a cez víkend sa snažím spoznávať krajinu.

Stáva sa ti, že ťa spoznávajú aj ľudia na ulici?

Áno. Predovšetkým ale skôr vo väčších mestách. Niekto za mnou aj príde, iní mi zas iba napíšu, že ma videli, či som bola vtedy a vtedy tam a tam. Je to naozaj veľmi milé stretnúť mojich sledovateľov v skutočnom živote, pokecať a zistiť, čo sa im páči. :)

Mala si už možnosť, stretnúť sa s inými známymi YouTubermi?

Áno, v rámci rôznych eventov, ktoré boli v spolupráci s rôznymi značkami, som mala možnosť stretnúť aj iných youtuberov.

Dá sa natáčaním videí aj uživiť alebo beháš aj po brigádach?

Natáčaním videí sa dá uživiť, keď sa tomu človek venuje pravidelne a naplno. Myslím, že skvelým príkladom sú aj práve známejší Youtuberi, ktorí sú v tom full-time. Blog otvára množstvo dvier s príležitosťami. Či už možnosť zarábať práve videoblogom alebo nájsť brigádu/prácu v tejto oblasti.

Máš nejaké méty, kam by si to ako youtuberka chcela dotiahnuť alebo sa v budúcnosti vidíš v inej profesii?

Dobrá otázka. Veľa ľudí totiž netuší, že dnes už človek môže robiť naozaj čokoľvek. Online svet ponúka toho veľa. Blog nie je iba o natáčaní videí, je to aj strih, grafika, písanie článkov, online marketing a iné oblasti. Ja dúfam, že sa mi podarí v tomto prostredí ostať aj v budúcnosti.

Keď práve nenatáčaš, čomu najradšej sa venuješ?

Závisí to od toho, kde sa práve nachádzam, no rada trávim čas s kamarátmi, kávičkujem a objavujem nové miesta – či už doma alebo v zahraničí. Rada čítam, počúvam hudbu alebo sa vzdelávam prostredníctvom internetu.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery youtuberky Evs Lok!

V OBRAZOCH: Talentovaná youtuberka Evs Lok
9
Galéria
Zdroj: archív Evs Lok
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie