Jakub Forgács Samospráva

Udržateľná mobilita v meste? Bystrica bude mať na Slovensku unikátne prvenstvo

Mesto pod Urpínom sa môže pochváliť ďalším prvenstvom. Príkladom sa rozhodli ísť priamo na Mestskom úrade!

Ilustračný obrázok k článku Udržateľná mobilita v meste? Bystrica bude mať na Slovensku unikátne prvenstvo
3
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Od roku 2013 má Banská Bystrica, ako prvé mesto na Slovensku, vypracovaný generel nemotorovej dopravy v súlade s územným plánom. Mestský úrad vytvorí v rámci projektu MOVECIT prvý inštitucionálny plán mobility na Slovensku. Plán by mal uľahčiť pracovníkom mestského úradu využívanie MHD, bicykla a chodenia pešo pri dochádzaní do zamestnania. Cieľom tohto projektu, ktorý bude trvať do mája 2019, je taktiež zvýšenie povedomia pracovníkov samosprávy o dopadoch ich dopravných návykov na životné prostredie a na kvalitu života.

„Som rád, že Banskej Bystrici patrí ďalšie prvenstvo a máme možnosť spustiť projekt udržateľnej mobility aj na mestskom úrade. V prvom rade musíme ísť príkladom aj my. Niekoľko zamestnancov už dnes využíva na cestu do práce okrem automobilovej dopravy aj iné formy. Ide o trend, ktorý v zahraničí funguje, preto verím, že sa pridajú i mnohí ďalší. Som presvedčený, že budeme úspešní a spoločnými silami sa nám podarí aspoň čiastočne zmeniť naše dopravné návyky,“ hovorí 1. zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Séria stretnutí

Súčasťou projektu je aj zorganizovanie série stretnutí zainteresovaných strán, školenia a workshopy pre manažérov mobility a medzinárodná konferencia na tému udržateľnej mobility.

22. novembra 2016 sa uskutočnili 2 pracovné stretnutia na mestskom úrade. Pracovné stretnutia boli určené pre vedenie mesta, vedúcich odborov a zamestnancov mestského úradu. Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis, prezentoval projekt MOVECIT a prínosy projektu pre mestský úrad a mesto Banská Bystrica. Príklady inštitucionálnych plánov mobility zo zahraničia priblížil Zbyněk Sperat z Centra dopravního výskumu v Brne. „Cieľom plánu udržateľnej mestskej mobility je zvýšenie kvality života v meste. Intenzívne zapája verejnosť a záujmové skupiny,“ dopĺňa Zbyněk Sperat.

Význam udržateľnej dopravy

Soňa Šestáková, ktorá zastupovala Výskumný ústav dopravný v Žiline, predstavila účastníkom proces tvorby inštitucionálneho plánu mobility. „V rámci pracovného stretnutia sme oboznámili aj zamestnancov Mestského úradu, ktorí majú záujem dochádzať do práce inak ako individuálne autom s trendami, príležitosťami a možnosťami ako zlepšiť podmienky pre ich mobilitu,“ dopĺňa Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Pracovné stretnutie, ktoré sa realizovalo 23. novembra 2016, bolo určené pre zainteresované inštitúcie a organizácie. Cieľom stretnutia bolo informovať ich o význame a dopadoch plánu udržateľnej mestskej mobility pre mesto Banská Bystrica a prediskutovať potrebnú súčinnosť pri jeho spracovaní. Partnermi projektu sú mestá a organizácie z Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Slovinska a Talianska.

V priloženej fotogalérii si pozrite zábery zo spomínaných pracovných stretnutí!

Titul. foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Pracovné stretnutie MOVECIT
3
Galéria
Zdroj: MOVECIT
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM