Transparentnosť 100 najväčších slovenských miest: Bystrica v TOP 5!

Agentúra Transparency International Slovensko zostavila nový rebríček transparentnosti miest. Ako sa umiestnila Bystrica či okolité okresné mestá?

Jakub Forgács

Slovensko spoznalo nový rebríček transparentnosti 100 najväčších miest. Komu sa v hodnotení agentúry Transparency International Slovensko darilo najlepšie?

Prvé miesto patrí Vranovu nad Topľou s a hodnotením 79 %. Na druhej priečke skončil Martin so 76 % a tretia sa umiestnila Rožňava, tiež so 76 %. Všetky tri mestá si tak odniesli známku A. Ako však obstála Banská Bystrica?

Naše mesto skončilo na 5. mieste so známkou A a 73 %. Oproti rebríčku spred dvoch rokov sme si tak pohoršili o jednu pozíciu.

Z ďalších okresných miest najlepšie obstála Banská Štiavnica na 14. mieste (B, 64 %), Žiar nad Hronom na 22. mieste (B-, 59 %), Zvolen na 32. mieste (B-, 56 %) a 48. Lučenec s 51. Breznom (obe C+, 51%). V horšej polovičke rebríčka sa umiestnila Detva na 66. pozícii (C, 47 %), Revúca na 83. pozícii (C-, 41 %), Rimavská Sobota na 91. pozícii (D+, 36 %) a na chvoste 96. Veľký Krtíš (D, 33 %).

Transparency International Slovensko pri hodnotení vybrala 11 oblastí a 96 indikátorov, ktoré zahŕňajú predovšetkým informácie týkajúce sa právomocí miestnych samospráv vyplývajúcich zo zákona a tiež politík, ktoré by podľa TIS mali mať miestne samosprávy oficiálne upravené. Najväčšiu váhu má prístup k informáciám, podiel verejnosti na rozhodovaní v samospráve, verejné obstarávanie a oblasť rozpočtu a zmlúv. Maximálny počet bodov za všetky oblasti, aký mohla samospráva získať, bol 100.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame