Jakub Forgács Rôzne Správy

Stredné Slovensko ukrýva prírodný UNIKÁT: V Európe nemá páru, FOTO

Zolniansky lahar je mnohým ľuďom neznámy. Ide však o jedinečné dielo prírody, aké najbližšie nájdeme až v ďalekej Indonézii.

Ilustračný obrázok k článku Stredné Slovensko ukrýva prírodný UNIKÁT: V Európe nemá páru, FOTO
22
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Slovenská príroda ponúka množstvo príležitostí na aktívny oddych aj spoznávanie prírodných zaujímavostí. Nie všetkým sa však ušlo pozornosti, akú by si zaslúžili. Doslova unikátom je Zolniansky lahar, nachádzajúci sa hneď nad osadou v Zolnej (okres Zvolen). Odtiaľto sa k nemu dá aj dostať.

Pochovaný les

Ako uvádza portál Hor sa na hory, ide o vzácny útvar, ktorý nemá v našich končinách obdobu a podobné nájdeme až v Indonézii. Je výsledkom sopečnej činnosti Poľany (kráter je vzdialený 18 km) zhruba pred 12,6 miliónmi rokov, ktorý dokonca mohol byť nebezpečnejší ako prúd lávy.

Ide o zmes vody, bahna a piesku, pohlcujúcu všetko, čo jej stojí v ceste. Mohla sa totiž pohybovať až rýchlosťou desiatok metrov za sekundu. V tomto prípade masa pochovala celý les, stuhla a skamenela.

Chránená pamiatka

Lahar je chránenou prírodnou pamiatkou s najvyšším piatym stupňom ochrany. Vedcom dáva obraz, ako vyzeral les v týchto miestach pred miliónmi rokov. Je bohatý na zvyšky skamenených kmeňov a konárov stromov. Našla sa tu i skamenená šiška a veľké množstvo kúskov tzv. drevného opálu, ktorý vznikol skamenením dreva. To lákalo aj zberateľov, ktorí ho už stihli na niektorých miestach značne rozrýpať.

Zábery Zolnianskeho laharu si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Zolniansky lahar je prírodným unikátom, ktorý stojí za pozornosť
22
Galéria
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM