Jakub Forgács Správy

Skvelá správa z Rooseveltovej nemocnice: Čakanie na operácie sa skrátilo o 16 mesiacov!

Asi nikto nemá rád čakanie u doktora. Obzvlášť, ak ide o operačné zákroky. Na ortopédii v bystrickej nemocnici sú však už dlhé čakacie doby na operácie kĺbov minulosťou. Lekári sa tu stretávajú s novým fenoménom.

Ilustračný obrázok k článku Skvelá správa z Rooseveltovej nemocnice: Čakanie na operácie sa skrátilo o 16 mesiacov!
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Pacienti, ktorí potrebujú výmenu bedrového alebo kolenného kĺbu, už na operáciu nemusia čakať dlhé mesiace. Vo FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica (FNsP FDR) robia výkony na veľkých kĺboch bez čakacích dôb už do dvoch mesiacov.

Nový fenomén

Na totálne endoprotézy čakajú slovenskí pacienti v priemere sedem mesiacov. ****„Či už pochádzajú z Banskobystrického kraja alebo z iného regiónu Slovenska, ak sa rozhodnú podstúpiť zákrok vo FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici dostanú termín operácie najneskôr do dvoch mesiacov. Nemocnici sa podarilo vďaka prijatým opatreniam skrátiť čakanie pacientov na nové kĺby o 16 mesiacov,“*** uviedla Ružena Maťašeje, hovorkyňa, manažérka pre vzťahy s verejnosťou FNsP FDR.

Ešte v roku 2013 tu operovali pacientov, ktorí čakali na zákrok v priemere jeden a pol roka. Výmena kĺbu je pre pacienta náročný zákrok, ktorý ho z bežného života vytrhne na niekoľko mesiacov. Po operácií ho čaká minimálne trojmesačná práceneschopnosť. V niektorých prípadoch sa môže vrátiť ku každodenným aktivitám až po pol roku.

„V súvislosti so skrátenými dobami čakania na termín zákroku sa stretávame s novým fenoménom. Pacienti nie sú na krátke termíny operácií pripravení a majú snahu termíny operácií odkladať z rôznych pracovných, či súkromných dôvodov. V nemalej miere je počet plánovaných operácií ovplyvnený aj kontraindikáciami po zdravotnej stránke u pomerne vysokého počtu plánovaných operácií, ktoré sú nám známe až po, resp. počas uskutočňovania predoperačných vyšetrení,“ uvádza primár oddelenia ortopédie Marián Hlaváč.

Pooperačná novinka

O priaznivých čakacích lehotách nemocnica informovala aj zdravotné poisťovne, „pretože tie môžu v záujme skrátenia lehoty na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti pacientovi navrhnúť jej poskytnutie u iného poskytovateľa, s ktorým má uzatvorenú zmluvu,“ približuje riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.

Pre pacientov po totálnych endoprotézach zaviedli banskobystrickí ortopédi v roku 2015 novinku – rehabilitačný videoprogram. Včasnú a správnu rehabilitáciu tak okrem fyzioterapeuta zabezpečí edukačné video s cvikmi, ktoré pacient sleduje na TV obrazovke na svojej izbe niekoľkokrát za deň.

Rooseveltova nemocnica nevytvára čakacie listiny ani na ostatné výkony definované Vyhláškou MZ SR a všetky plánované výkony sú lekári schopní zrealizovať do troch mesiacov. Kĺbovú náhradu voperovali v roku 2015 spolu 1048 pacientom.

Čítajte tiež:

Kráter na Námestí Slobody čaká progres. Majiteľ sľúbil, že so staveniskom pohne

Zbiera úspechy na majstrovstvách, cez deň vedie tretiakov. Bystrická učiteľka na korčuliach v ROZHOVORE

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM