Jakub Forgács Krimi

Skúsenosti bystrických policajtov s niektorými vodičmi? Príbehy a zábery spod Urpína, ktoré musíte vidieť!

Pohľad, ktorý nechce po príchode k svojmu autu zažiť asi nikto. Založená papuča vie poriadne znechutiť aj Banskobystričanov. Na druhej strane, mestskí policajti majú so šoférmi pod Urpínom naozaj kadejaké skúsenosti. A hovoria, že drzosť niektorých vodičov nepozná hraníc.

Ilustračný obrázok k článku Skúsenosti bystrických policajtov s niektorými vodičmi? Príbehy a zábery spod Urpína, ktoré musíte vidieť!
Zdroj: TASR

Papuča je dobre známy slangový výraz pre technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla, ktorý používajú príslušníci mestskej polície. „Za posledné obdobie je evidovaných na Mestskej polícii Banská Bystrica niekoľko prípadov násilného odstránenia papúč, ktoré založia príslušníci mestskej polície na vozidlá vodičom, ktorí sú páchateľmi priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky,“ uviedla Marianna Belancová, hovorkyňa mestskej polície.

Hrozí im súd

„Vodiči, ktorí si sami dajú dole papuču pravdepodobne netušia, že môžu byť za tento protiprávny úkon potrestaní súdom. Týmto konaním sa dopúšťajú prečinu útoku na orgán verejnej moci, pretože použili násilie v úmysle pôsobiť na výkon právomoci orgánu verejnej moci. V júli 2015 vydal rozhodnutie samosudca Okresného súdu v Martine vodičovi, ktorý si sám zložil technický prostriedok a odsúdil ho na trest odňatia slobody vo výmere jeden rok. Uložený trest podmienečne odložil s podmienkou na dva roky.“ vysvetľuje náčelník mestskej polície Miroslav Bálint.

Vodiči zabúdajú pritom na skutočnosť, že každé založenie technického prostriedku je príslušníkmi mestskej polície riadne zadokumentované a vedie sa o tom presná evidencia. To znamená, zaznamenávajú sa údaje o vozidle, miesto a čas založenia, porušená norma a samozrejme je zhotovená aj fotodokumentácia. Ďalším pozitívom je aj fakt, že niektoré vozidlá parkujú v lokalitách, ktoré sú monitorované kamerovým systémom. Práve takýmto spôsobom je možné stotožniť páchateľov, ktorí si dávajú dole papuče bez prítomnosti príslušníkov mestskej polície.

Polícia prehovorila

„Takýto prípad sa stal aj v sobotu 13. februára 2016 v Lazovnej ulici, kde kamery zachytili „šikovného“ vodiča vozidla značky Škody z Lučenca , ktorému papuču zložili jeho „pomocníci“ z vozidla značky Opel z Bratislavy,“ pokračovala Belancová. (FOTO v galérii č. 7 – 12)

Ako príklady uviedla aj ďalšie prípady, kedy bola podľa jej slov odcudzená papuča. „V januári 2016, kde bola na ulici Československej armády, založená papuča vodičovi vozidla Mitsubishi Pajero z Banskej Bystrice, ktorý porušoval zákon. Vodič tohto vozidla má už niekoľko zaznamenaných priestupkov na mestskej polícii (FOTO v galérii č. 4 – 6), ale aj v septembri 2015 na Hurbanovej ulici, kde bola založená papuča vodičovi vozidla Mercedes Benz G500 z Bratislavy, ktorý parkoval na vyhradenom parkovacom mieste (FOTO v galérii č. 1 a 2),“ povedala hovorkyňa s tým, že tieto prípady boli odstúpené na ďalšie riešenie ako priestupok proti majetku Policajnému zboru SR.

Poškodzujú papuče

Pri výkone služby sa podľa jej slov príslušníci mestskej polície stretávajú s prípadmi, kedy si vodiči nevšimnú, že majú zablokované vozidlo a pohnú sa s vozidlom. „Nevšimnú si to, aj napriek tomu, že príslušníci mestskej polície dávajú na každé zablokované vozidlo nálepku s upozornením. Svojou nevšímavosťou si poškodia vlastné vozidlo a aj technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla,“ pokračovala Belancová, ktorá spomenula, že títo vodiči musia samozrejme zaplatiť nielen za spáchaný priestupok, ale následne aj za spôsobenú škodu na papuči, sú si plne vedomí, že spôsobili škodu a sú ochotní zdieľať finančné náklady spojené s ich opravou. Za minulý rok evidujú tri takéto prípady.

„V minulom roku bol zaznamenaný prípad, kedy občan zavolal na útvar mestskej polície a oznámil, že na parkovisku pri nemocnici je voľne pohodená poškodená papuča. Táto papuča bola založená na vozidlo Ford Galaxy, pretože vodič ho odparkoval v zákaze zastavenia,“ spomenula hovorkyňa, podľa ktorej došlo k poškodeniu papuče vyhnutím uzamykacieho ramena a tým k znefunkčneniu technického prostriedku.

„Drzosť niektorých vodičov – priestupcov nepozná hraníc. Okrem toho, že páchajú priestupky na území nášho mesta, dovolia si ešte aj ničiť samotné technické prostriedky. Riskujú trestné stíhanie a potrestanie súdom a tým spôsobujú aj škodu na majetku mesta. Počin, ktorý ich k tomu vedie je doposiaľ neznámy. Jedno je však isté, myslia si, že za svoje činy nebudú potrestaní. Bohužiaľ sa v tom veľmi mýlia.“ dodala Belancová.

Čítajte tiež:

Policajti objavili na Uhlisku kradnutú audinu: Keď si na ňu bližšie posvietili, vynorili sa ďalšie nepríjemné zistenia!

Náčelník bystrických strážcov zákona otvorene: Mestský park patrí medzi najproblémovejšie lokality

Foto: ilustračné

Zábery banskobystrickej mestskej polície
12
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM