Marcel Páleš Správy

Povolenie brázdiť námestie na bicykli: Bystričania sú aj nie sú z novinky nadšení...

Novej zmene sa potešili najmä milovníci bicykla a cyklistiky vôbec. Cez pešiu zónu, a teda námestím okolo fontány, sa už môžu v bezpečnej rýchlosti spustiť na dvoch kolesách. Zašli sme sa pozrieť, či to využívajú.

Ilustračný obrázok k článku Povolenie brázdiť námestie na bicykli: Bystričania sú aj nie sú z novinky nadšení...
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk

Ako sme vás už informovali, *mesto Banská Bystrica zrealizovalo zmenu dopravného značenia na pešej zóne*, ktoré znamená povolenie prejazdu cyklistov historickým centrom. Na námestí sme sa boli pozrieť a opýtať sa chodcov aj cyklistov.

Aj chodci aj cyklisti musia byť ohľaduplní

Všimli sme si, že možnosť vjazdu cyklistov už je označená zvislým dopravným značením na vstupoch do pešej zóny. Základným pravidlom, ktorým by sa mali všetci riadiť, je, že najslabší účastník má vždy prednosť.

„Zo strany chodcov si však povolenie vjazdu cyklistov na námestie bude vyžadovať väčšiu ohľaduplnosť a zvýšenú pozornosť. Nevypočitateľným správaním by chodec mohol spôsobiť zranenie sebe alebo ostatným,“ uviedla Kanisová.

"Odporúčam jazdiť stredom námestia, čo najďalej od dverí, brán či sedenia, kde môže nečakane vyjsť chodec. Cyklista by mal jazdiť čo najviac priamočiaro. Len tak môže chodec z diaľky predpokladať jeho dráhu a vytvoriť koridor,“ upresnila Andrea Štulajterová, štatutárna zástupkyňa Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica a manažérka pre rozvoj nemotorovej dopravy v meste Banská Bystrica.

Ľudia si aj pochvaľujú, aj sa sťažujú

Pán Dušan, ktoré sme odchytili na Dolnej pri oddychu na lavičke, si prejazd pešou zónou na svojom bicykli pochvaľoval. „Už som sa aj spustil a vyskúšal,“ reagoval s úsmevom a rád nám aj zapózoval.

Na opačnom konci sme sa pristavili pri Andrejovi z Poník. Študoval osadené dopravné značenie, ktoré pribudlo, odkedy je prejazd pešou zónou na bicykli povolený. Čosi mu vŕtalo v hlave. Nebol si jasným v jednosmernosti trasy pre oba smery. „Mne sa táto zmena páči. Určite sa prídeme previezť aj z manželkou a deťmi. Zišlo by sa ale vyznačenie trasy pre cyklistov čiarami,“ poznamenal Andrej.

Podobne pani Alena (42) pripomienkovala absenciu značenia trasy pre cyklistov. „Videla som to v iných mestách nielen na Slovensku. Tu to chýba. Takto sa môže ľahko stať, že cyklisti sa stretnúť s chodcami a dôjde k nepríjemným zrážkam,“ zdôraznila pani Alena.

„Mne sa to nepáči! Videli ste tých cyklistov? Vôbec nedodržiavajú predpísanú rýchlosť! Mám s tým negatívnu skúsenosť. Raz do mňa jeden z nich vrazil. Ja by som to zakázal!“ vyjadril sa jednoznačne pán Jozef.

Vjazd cyklistov do pešej zóny
34
Galéria
Foto: Marcel Páleš / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM