Jozef Sliacky Kultúra

Zveľadili kultúrne pamiatky

Ocenenia za zveľadenie kultúrneho dedičstva Slovenska včera popoludní z rúk ministra kultúry a cestovného ruchu Daniela Krajcera prevzali vlastníci štyroch pamiatok. Spolu s cenou súťaže Kultúrna pamiatka roka 2009 – Fénix získali diplom a aj symboli

Ocenenia za zveľadenie kultúrneho dedičstva Slovenska dnes popoludní z rúk ministra kultúry a cestovného ruchu Daniela Krajcera prevzali vlastníci štyroch pamiatok. Cenu súťaže Kultúrna pamiatka roka 2009 – Fénix slávnostne vyhlásili v dvorane budovy ministerstva kultúry v Bratislave. Nositeľmi ocenenia, ktoré ministerstvo kultúry vyhlásilo tento rok už po piaty raz, sa stali štyri projekty. Ich organizátori si odniesli sošku Fénixa, diplom a aj symbolický šek na 8 300 eur.

„Štyridsať percent kultúrnych pamiatok na Slovensku je v zlom, až katastrofálnom technickom stave. Bolo by úžasné, ak by takéto pamiatky nasledovali osud mýtického vtáka Fénixa a vzlietli z popola,“ povedal na dnešnom odovzdávaní cien minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer. Pripomenul, že obnova kultúrneho dedičstva je jednou z jeho troch priorít. Už o niekoľko týždňov zverejníme informácie, ktoré dokážu to, že to myslíme vážne, avizoval šéf rezortu kultúry. Ako dodal, podarilo sa mu zabezpečiť, no nie zo štátneho rozpočtu, taký objem financií, že si myslí, že najbližšie štyri roky budeme obnovovať v rozsahu, aký na Slovensku doteraz nebol.

V súťažnej kategórii „obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky“ získali titul Kultúrna pamiatka roka 2009 bez uvedenia poradia projekty: komplexná obnova a reštaurovanie mobiliáru dreveného artikulárneho kostola v Hronseku, reštaurovanie svätyne rímskokatolíckeho kostola sv. Štefana kráľa v Žiline a komplexná obnova a reštaurovanie kaplnky sv. Jána Almužníka v katedrále sv. Martina v Bratislave. V súťažnej kategórii "obnova pamiatkového územia“ udelili titul Kultúrna pamiatka roka Mestu Skalica za obnovu a revitalizáciu verejných priestranstiev pamiatkovej zóny. Komplexná obnova národnej kultúrnej pamiatky paláca Pálffyovcov v obci Nový Život, časť Tonkovce získala čestné uznanie SPP a Nadácie SPP. Partnermi súťaže sú Slovenský plynárenský priemysel, Nadácia SPP a Združenie historických miest a obcí Slovenskej republiky.

Poslaním súťaže je podporovať zodpovedný prístup vlastníkov národných kultúrnych pamiatok a predstaviteľov samosprávy miest a obcí k ochrane kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky. Súťaž oceňuje tak prípravu a realizáciu obnovy, či reštaurovania kultúrnych pamiatok, ako aj prípravu a realizáciu obnovy historického prostredia na území pamiatkových zón a pamiatkových rezervácií. Tento rok sa v nej o cenu uchádzalo 13 prihlásených súťažných projektov.

V súťažnej kategórii "obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky“ získali titul Kultúrna pamiatka roka 2009 bez uvedenia poradia projekty:

  • Komplexná obnova a reštaurovanie mobiliáru dreveného artikulárneho kostola v Hronseku,
  • Reštaurovanie svätyne rímskokatolíckeho kostola sv. Štefana kráľa v Žiline,
  • Komplexná obnova a reštaurovanie kaplnky sv. Jána Almužníka v katedrále sv. Martina v Bratislave.

V súťažnej kategórii „obnova pamiatkového územia“ udelili titul Kultúrna pamiatka roka:

  • Mestu Skalica za obnovu a revitalizáciu verejných priestranstiev pamiatkovej zóny,
  • Komplexná obnova národnej kultúrnej pamiatky paláca Pálffyovcov v obci Nový Život, časť Tonkovce získala čestné uznanie SPP a Nadácie SPP.

Odborná porota vybrala najlepšie z nich v utorok 12. októbra. Medzi nominovanými projektmi v kategórii obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky boli popri víťazných projektoch aj Sobášny palác v Bytči, Karner Sv. Michala v Trenčíne, Stĺp lampový – Wetterkreuz v Kremnici, Krypta H. M. Havloviča pri kostole sv. Juraja v Pruskom,

Meštiansky dom na ul. Š. Višňovského 3 v Banskej Štiavnici, Parný kúpeľ v Kúpeľoch Sklené Teplice a Grotta s vyhliadkovou vežou v historickom parku J. B. Magina v areáli kaštieľa v Dubnici nad Váhom. V kategórii obnova pamiatkového územia bolo na cenu navrhnuté aj mestské opevnenie – parkánový múr v Bardejove.

Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže Kultúrna pamiatka roka je ministerstvo kultúry a cestovného ruchu. Ministerstvo pri organizovaní súťaže spolupracuje s vedeckými a odbornými inštitúciami z oblasti ochrany pamiatkového fondu a s partnermi súťaže.

SITA. Foto: Drevený kostol v Hronseku. Foto: Jozef Sliacky

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM