Aktualizované Jakub Forgács Správy

Vyplašený MEDVEĎ uháňal pred autom dedinou: Všetko sa podarilo zachytiť na VIDEO

K ľudským obydliam sa priblížil ďalší medveď. Tentoraz sa ho podarilo zachytiť priamo v Očovej, kde s touto šelmou nemali problém po prvýkrát.

Ilustračný obrázok k článku Vyplašený MEDVEĎ uháňal pred autom dedinou: Všetko sa podarilo zachytiť na VIDEO
3
Galéria

V posledných dňoch sa na internete objavilo viacero videí medveďov, ktorí si to namierili bližšie k ľuďom. Medvedia rodinka sa ukázala na dvore domu v Sučanoch (okres Martin), ďalší maco sa vyvalil priamo na lúke v Môlči (okres Banská Bystrica) a došlo dokonca aj k útoku na hubára pri Selciach (okres Banská Bystrici).

Útek pred autom

Našu najväčšiu šelmu sa najnovšie podarilo zachytiť priamo v Očovej (okres Zvolen). Podľa popisu videa, ktoré zverejnili vo facebookovej skupine obce, sa tak udialo o 5.30 hod. na Ulici Mieru. Podľa príspevkov v skupine sa však ráno ukázal aj na Dolnej ulici.

Na vyše jeden a pol minút dlhom zázname vidno mladého medveďa, ktorý uháňa pred idúcim autom priamo po ceste medzi domami.

Celé video si môžete pozrieť TU.

Zásahový tím v akcii

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR zaznamenal v pondelok ráno pohyb medveďa v Očovej vo Zvolenskom okrese. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ŠOP SR Kristína Bocková s tým, že podľa videa to bola približne trojročná šelma.

Dodala, že ŠOP má v tejto obci podpísanú zmluvu o spolupráci na manažmente populácie medveďa s miestnym poľovníckym združením. Na jej základe tak spoločne navrhnú ďalší postup. „Obec tiež zverejnila upozornenie pre občanov a návštevníkov k zvýšenej opatrnosti najmä vo večerných a skorých ranných hodinách,“ spomenula.

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR evidoval v uplynulých rokoch pod Poľanou problémové šelmy. K pôvodným trom tímom tak pribudli od 1. novembra minulého roka ďalšie dva. Jeden vznikol špeciálne pre oblasť Podpoľania. Jeho pôsobnosť zahŕňa okresy Detva, Lučenec, Veľký Krtíš, Poltár, Rimavská Sobota a Revúca.

Podľa envirorezortu sú v pohotovosti vždy pripravení naraz minimálne dvaja jeho členovia. Ministerstvo životného prostredia považuje zriadenie Zásahového tímu Podpoľanie v súčasnosti za opodstatnené. „Oblasť Poľany patrí medzi tie s najväčším počtom hlásení výskytu medveďa v blízkosti ľudských obydlí, ako aj k oblastiam, v ktorých sú veľakrát stretnutia človeka s najväčšou slovenskou šelmou,“ informoval rezort vo svojom stanovisku pre TASR. Pripomína, že lákadlom priamo do intravilánov obcí sú záhrady, ovocné sady, včelie úle, hospodársky dobytok či poľnohospodárske plodiny.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie správy o medveďoch na Slovensku

V OBRAZOCH: Medveď uháňal pred autom v Očovej
3
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM