Jakub Forgács Správy

NEPRÍJEMNÁ správa pre Zvolenčanov: Mesto sa nevyhne úprave miestnych DANÍ

Opatrenia, ktoré prijala vláda v posledných rokoch a výdavky z dôvodu rastu cien ukrojili podľa slov mesta z rozpočtu zvolenskej samosprávy viac ako milión eur.

Ilustračný obrázok k článku NEPRÍJEMNÁ správa pre Zvolenčanov: Mesto sa nevyhne úprave miestnych DANÍ
Zdroj: Pexels.com , Pexels.com

Ekonomické problémy avizuje Mesto Zvolen už od začiatku leta. „Spôsobili ich vysoké ceny energií, tiež prudký rast cien tovarov a služieb. Prispelo k nim aj to, že štát financoval zvýšený daňový bonus peniazmi, ktoré zobral samosprávam. Pridali sa ďalšie opatrenia, ktorými štát zaviazal mestá a obce k povinnostiam, no nedal im na ne potrebné financie,“ hovorí vedúca ekonomického odboru zvolenskej radnice Zuzana Hrešová.

Šetrenie primátora

Väčšina miest už vlani, po vypuknutí energetickej krízy, zvýšila miestne dane. „Zvolen ich nezvýšil ani o cent. Radnica aj preto musela stopnúť v rozpočte naplánované práce, tovary a služby za 900-tisíc eur a v lete zastaviť vyplácanie dotácií pre športové kluby, kultúru, sociálnu oblasť, výchovu a vzdelávanie, životné prostredie. Mnohé iné mestá, vrátane susednej Banskej Bystrice, nevyplácajú dotácie už od začiatku roka,“ uviedol hovorca Mesta Zvolen Martin Svatuška.

„Šetrí aj primátor. Veľkú časť svojho platu daroval na účely, na ktoré predtým išli peniaze z rozpočtu mesta,“ poznamenal.

Na väčšinu služobných ciest podľa slov Svatušku chodí vlastným autom a tieto náklady financuje zo svojho platu. „Šofér primátora sa tak môže venovať iným činnostiam, ktoré šetria mestu ďalšie peniaze – vedie skupinu zamestnancov, ktorí časť mesta kosia, zabezpečujú opravy a údržbu. Primátor nemá asistenta, ani neuvažuje toto miesto obsadiť. Pritom bývalý asistent mal v minulých rokoch vyšší príjem, ako súčasný zástupca primátora. Napriek mnohým racionalizačným opatreniam sa Zvolen úprave miestnych daní nevyhne,“ pokračoval hovorca so slovami, že sa tak pripojí k ostatným mestám, ktoré to už urobili.

Viac o tom, čo by ešte malo prejsť úpravou, sa dočítate na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM