Jakub Forgács Správy

Názor Zvolenčanov je JEDNOZNAČNÝ: Čo si myslia o voľnom pohybe cyklistov po námestí?

Zvolenskí poslanci rozhodli, že po Námestí SNP budú môcť jazdiť aj cyklisti. Čo si o tom myslia ľudia?

Ilustračný obrázok k článku Názor Zvolenčanov je JEDNOZNAČNÝ: Čo si myslia o voľnom pohybe cyklistov po námestí?
Foto: Eva Drugdová / Zdroj: Dnes24.sk

Už pred týždňom v pondelok poslanci mestského zastupiteľstva umožnili cyklistom voľný pohyb po celej pešej zóne na Námestí SNP vo Zvolene. Mesto o tom informovalo na sociálnej sieti. „Jazdiť sa však bude len rýchlosťou osoby pohybujúcej sa pešo,“ upozornila samospráva.

Stačí cyklochodník?

Doteraz mohli cyklisti jazdiť iba po cyklochodníku od Kostola svätej Alžbety po pamätník Valaška. Vedúci odboru územného plánovania mesta Zvolen Peter Kašša však upozornil na to, že popri ňom nie je chodník pre chodcov a tí tak vstupujú do priestoru, ktorý pre nich nie je určený. Dodal, že to obmedzuje cyklistov v plynulej a bezpečnej jazde. „Je to jav, ktorý sledujeme dlhodobo, preto navrhujeme úpravu,“ zdôraznil. Spoločný pohyb chodcov a cyklistov na cyklochodníkoch považuje za nebezpečnejší, ako spoločný pohyb chodcov a cyklistov na celej pešej zóne.

S návrhom pustiť do pešej zóny cyklistov nesúhlasili komisia dopravy a verejného poriadku. Podporu im však vyjadrili ďalšie komisie. Ako povedal poslanec Jaroslav Stehlík, cyklistom treba dať šancu. Podľa neho sa však nájdu aj takí, ktorí nebudú rešpektovať rýchlosť, ktorú budú musieť dodržať. Podotkol, že aj v súčasnosti jazdia cyklisti krížom cez námestie a zákaz jazdy nerešpektujú. „Bežne vidíme, že po pešej zóne jazdia. S myšlienkou, že niečo porušujú sa z nej snažia čo najrýchlejšie uniknúť a vtedy sa stávajú nebezpečnými,“ zhodnotil. Opačný názor však mal poslanec Igor Šufliarsky, ktorý presadzoval, aby sa cyklisti po námestí presúvali aj naďalej tak, ako doteraz. Podľa neho v modernom meste by mali cyklisti jazdiť po vybudovanom chodníku, ktorý je na to určený. Mesto pripomína, že v súčasnosti sa pešia zóna rozširuje aj o Park Ľudovíta Štúra a jeho okolie.

Nás však zaujímal váš názor. Súhlasíte s rozhodnutím poslancov umožniť cyklistom voľný pohyb po celej pešej zóne? Výsledky hlasovania nájdete na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM