Jakub Forgács Rôzne Správy

Ľudové piesne v Ostrej Lúke? Spievané sú aj v pôvodnom nárečí, poznáte jeho špecifiká?

Zaujímavé je, že v neďalekej Ostrej Lúke sa využívalo takzvané druhotné mäkčenie. Ľudia tam tiež dodnes vo veľkom používajú "n" namiesto "m".

Ilustračný obrázok k článku Ľudové piesne v Ostrej Lúke? Spievané sú aj v pôvodnom nárečí, poznáte jeho špecifiká?
6
Galéria
Zdroj: TASR

Nielen zber a zápis ľudových piesní, ale aj podoba nárečia boli cieľom takmer trojročného výskumu zvolenskej etnografky Andrey Jágerovej v blízkej obci Ostrá Lúka. Výsledkom bude publikácia so stovkou piesní, ktorá vyjde ešte tento rok. Jej názov je Písanka s pesničkama.

„Počas výskumu som absolvovala desiatky rozhovorov s tamojšími obyvateľmi. Veľkú časť materiálu mi tiež poskytla pani Anna Bartošová, ktorá vedie miestny folklórny súbor a zbiera ľudové piesne,“ povedala Jágerová. „Pomohli mi pri tom aj bohaté archívy nahrávok Slovenského rozhlasu, Slovenskej akadémie vied, či Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra a Slovenského národného múzea v Martine,“ dodala.

Podľa nej je už dnes veľmi ťažké určovať pôvod piesní, teda meno obce a miesta, kde tá-ktorá pesnička vznikla. „Ľahšie je to už s piesňami, ktoré vznikli po druhej svetovej vojne, kedy vznikala takzvaná povojnová piesňová tvorba. V čase združstevňovania totiž vzniklo veľa družstevných pesničiek, z ktorých mnohé už majú aj svojich autorov,“ priblížila.

Okrem zberu a zápisu piesní sa zaoberala aj jazykom a tamojším nárečím. „Z pôvodného nárečia existujú dnes v obci už len jeho zlomky. Zaujímavé je, že v Ostrej Lúke sa využívalo takzvané druhotné mäkčenie. Miestni napríklad povedia "ťeň mlaďý chlapec,“ uviedla ďalej.

Špecifikom Ostrej Lúky je, že ľudia tam dodnes vo veľkom používajú „n“ namiesto „m“. Tak napríklad nepovedia „tam“, ale „tan“, namiesto „chodím“ hovoria „chodín“ a podobne. Pri podstatných menách sa používali tvary ako napríklad gombíke, rebríke, cukríke. „Zistila som ale, že podobným spôsobom hovoria aj obyvatelia susednej Dobrej Nivy, a tiež v obci Breziny či Dubové, ale napríklad aj v trochu vzdialenejších Pliešovciach a Sáse. Ľudia sa domnievajú, že tieto nárečové prvky sú v Ostrej Lúke vplyvom nemeckého elementu, ktorý bol v tejto oblasti prítomný celé stáročia,“ uzatvorila.

Foto: ilustračné

Obec Ostrá Lúka neďaleko Zvolena v OBRAZOCH
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM