Stanislav Černák Rôzne

Korunovácia Kráľa pisateľov a čitateľov z celého kraja prebehne na nádvorí Zvolenského zámku

Na nádvorí zvolenského zámku sa v pondelok 17. júna uskutoční krajský festival záujmových a prezentačných aktivít s korunováciou Kráľa pisateľov a Kráľa čitateľov Banskobystrického kraja – Cyrilometodiáda, venovaný 1150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda.

Ilustračný obrázok k článku Korunovácia Kráľa pisateľov a čitateľov z celého kraja prebehne na nádvorí Zvolenského zámku
Zdroj: TASR

Usporiadateľmi festivalu tohto festivalu sú Banskobystrický samosprávny kraj – Krajská knižnica Ľudovíta Štúra, Zvolen, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Mesto Zvolen, Slovenská národná galéria – Zámok Zvolen. Nad festivalom prevzal záštitu predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ing. Vladimír Maňka. Realizovaný bude s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Začiatok akcie je naplánovaný na 13. hodinu.

Ide o prvý ročník

„Festival bude vyvrcholením regionálnych aktivít k 1150. výročiu príchodu vierozvestcov na územie Slovenska. Prezentáciou kultúrnych, umeleckých, literárnych a čitateľských aktivít kraja bude vzdaná pocta nositeľom kultúrneho a duchovného rozvoja Slovenska,“ povedala Zlatica Brodnianska zo zvolenskej knižnice Ľudovíta Štúra. Súčasťou festivalu bude aj vyhodnotenie amatérskej literárnej tvorby a čitateľských aktivít mládeže – korunovácia Kráľa pisateľov a Kráľa čitateľov Banskobystrického kraja. „Ide o prvý ročník takejto akcie a očakávame na ňom približne 300 návštevníkov a je Festival je určený pre všetkých v našom kraji,“ prezradila Brodnianska.

V programe vystúpia herci Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a Zvolenský spevácky zbor s literárno-hudobným programom Bratia zo Solúna, v ktorom priblížia život a dielo sv. Cyrila a Metoda. Spevácky zbor Konzervatória Pink Harmony Zvolen v komponovanej inscenácii Proglas pripomenie prvé básnické dielo napísané v staroslovienskom jazyku.

„Literárne a čitateľské aktivity regiónu budú ocenené vyhlásením a korunováciou Kráľa pisateľov a Kráľa čitateľov Banskobystrického kraja. Nominovaní králi pisateľov a čitateľov sú víťazi regionálnych literárnych a čitateľských súťaží,“ ozrejmila Zlatica Brodnianska.

Kto bude zastupovať jednotlivé regióny?

Regióny Banská Bystrica a Brezno budú reprezentovať Timea Cochová a Petra Sochorová, regióny Banská Štiavnica, Kremnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom Lenka Kráľová a Patrícia Weissová, regióny Lučenec a Poltár Alexandra Hrončeková a Viktória Kristiánová, regióny Rimavská Sobota a Revúca Vladimíra Vrbiňáková a Viktória Harnóczová, región Veľký Krtíš Nikoleta Jakušová a Stanko Celleng, regióny Detva, Krupina a Zvolen Kristína Bohušová a Juraj Oravčok. Regionálnych kráľov čitateľov vychovali regionálne knižnice Banskobystrického samosprávneho kra­ja.

V ďalšom programe vystúpi Súkromná základná umelecká škola vo Zvolene s ukážkou z muzikálu Pomáda, Divadelný klub Kvet života pri Súkromnej základnej umeleckej škole Quo Vadis vo Zvolene s ukážkou divadelného predstavenia Vrch času a s recitáciou Katarína Dvorská z Materskej školy na Tehelnej ulici vo Zvolene. Ľudové obrázky z Hriňovej priblíži Folklórny súbor Hriňovčan a Tanečno-spevný obrázok zo Závadky Folklórny súbor železničiarov Marína.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM