Jakub Forgács Správy

Do školy aj po štyridsiatke? Univerzita tretieho veku vo Zvolene má vyše 1000 absolventov

Vek je len číslo. Dôkazom je aj ponuka, ktorú každoročne využívajú seniori na zvolenskej univerzite. Čo všetko môžu študovať?

Ilustračný obrázok k článku Do školy aj po štyridsiatke? Univerzita tretieho veku vo Zvolene má vyše 1000 absolventov
Zdroj: TASR

Už viac ako 1000 seniorov absolvovalo Univerzitu tretieho veku (UTV), ktorá pôsobí pri Technickej univerzite (TU) vo Zvolene. Len v uplynulom akademickom roku promovalo celkom 140 ľudí.

„Kým v začiatkoch UTV pred vyše 20 rokmi sme mali iba niekoľko absolventov, v uplynulých šiestich rokoch sa ich počet znásobil a na štúdium sa každoročne hlásia už stovky seniorov,“ povedal vedúci Centra ďalšieho vzdelávania TU vo Zvolene Erik Selecký.

Seniori majú aktuálne k dispozícii 17 študijných odborov. Najväčší záujem je dlhodobo o štúdium jazykov a o počítače. „V budúcom akademickom roku ponúkneme študentom jazykov aj rodených lektorov z Ruska a Anglicka,“ pripomenul Selecký.

Vedenie UTV vytvorilo pre študentov aj vlastné študijné materiály, so študentmi komunikuje aj prostredníctvom Facebooku či Twitteru, vytvorili pre nich krátke propagačné videá na Youtube. Seniori sa pravidelne zapájajú do medzinárodných workshopov a mobilít.

Štúdium na UTV je dvojročné. Počas jedného semestra sa koná osem sústredení v trvaní po dve 45-minútové hodiny. Po ukončení štúdia vydá TU absolventovi osvedčenie o ukončení záujmového štúdia na UTV s uvedením študijného odboru. Minimálny vek študenta UTV je 45 rokov, invalidní dôchodcovia sú prijímaní bez rozdielu veku.

Čítajte tiež:

Šéf zvolenského folklórneho súboru Marína: Záujem tancovať u nás neupadol

Ťahák s akciami na najbližší týždeň. Čo by Zvolenčania rozhodne nemali prehliadnuť?

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM