Správy

Žiar vyhlásil HAVARIJNÚ situáciu: Problémy sp ZOSUVMI sú veľmi VÁŽNE

Geológovia zaradili aktivizovaný zosuv z hľadiska jeho spoločensko-ekonomickej závažnosť do kategórie R4, čo je veľmi vysoká významnosť.

Ilustračný obrázok k článku Žiar vyhlásil HAVARIJNÚ situáciu: Problémy sp ZOSUVMI sú veľmi VÁŽNE
Zdroj: Rastislav Búgel

Žiarska samospráva vyhlásila pre zosuv pôdy v okolí Kostola sv. Vavrinca v Horných Opatovciach havarijnú situáciu. Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal na sociálnej sieti informoval, že okolie kostola v najbližších dňoch oplotia a vstup za toto oplotenie bude zakázaný. Žiadať tiež budú vydať zákaz vjazdu všetkým vozidlám do tejto časti.

Vážna situácia

„Na základe správy, ktorú sme pred týždňom dostali z Geologického ústavu Dionýza Štúra, situácia so zosuvmi pôdy pod Kostolom sv. Vavrinca a v jeho okolí je veľmi vážna,“ uviedol Antal na sociálnej sieti.

Dodal, že geológovia zaradili aktivizovaný zosuv z hľadiska jeho spoločensko-ekonomickej závažnosť do kategórie R4, čo je veľmi vysoká významnosť. Preto podľa Antala zvolali krízový štáb. Zaoberali sa podľa neho aj vyhlásením mimoriadnej situácie, ktorú však mesto nevyhlási, nakoľko v danom území nie sú žiadne obytné objekty.

„Taktiež budeme iniciovať urýchlene hydrogeologický prieskum, aby bolo presne jasné, aké geologické zmeny a v akom rozsahu sa na danom území dejú a čo z toho pre nás vyplýva,“ dodal Antal.

Záchrana kostola

Na hroziacu deštrukciu kostola pre zosuv pôdy upozornil pred časom portál aktuality.sk. O záchranu kostola sv. Vavrinca, ktorý pripomína, že na mieste sa kedysi rozprestierala zaniknutá obec Horné Opatovce, sa roky usiluje Občianske združenie (OZ) Horné Opatovce. Jeho predsedníčka Mária Kadlecová upozornila, že v poslednom období je kostol značne poškodený. Poukázala na opadávajúce kusy muriva, omietky, praskanie stien aj zvlnenie terénu. Problémom je podľa nej aj spodná voda.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM