Kultúra Rôzne Správy

V Kremnici otvoria novú expozíciu: Dorazí aj Thomas Puskailer, ktorý má v mestečku korene

Nová expozícia ukáže jedinečnosti, ktorými Kremnica vynikala v priebehu storočí. Návštevníkom ju ukážu v rámci otvorenia letnej sezóny spojenej s koncertom známeho speváka.

Ilustračný obrázok k článku V Kremnici otvoria novú expozíciu: Dorazí aj Thomas Puskailer, ktorý má v mestečku korene
Zdroj: TASR

Ešte pred štartom letnej sezóny pribudla v Kremnici ďalšia atrakcia pre návštevníkov mesta. V dolnej bráne sprístupnia v piatok (14. 6.) novú expozíciu, ktorá približuje niekoľko jedinečností mesta.

Vynovené bedzibránie

,,Kultúrne a informačné (KIC) centrum v rámci sťahovania sa do priestorov medzibránia sprístupní historickú bránu z prelomu 14. a 15. storočia. Dolná brána je jedinou zachovanou vstupnou bránou do mesta. Dve poschodia tejto veže poskytnú nové pohľady na Kremnicu, ktoré prekvapia nielen návštevníkov mesta, ale aj domácich obyvateľov," priblížila riaditeľka KIC Zuzana Tileschová.

Tento historický priestor zaplní expozícia s informáciami o jedinečnostiach, ktorými Kremnica vynikala v priebehu storočí. ,,Samozrejmosťou je unikátna mincovňa, mestský hrad či podzemná elektráreň, predstavíme však aj rôzne osobnosti z umeleckého, hudobného a učiteľského prostredia, 300-ročnú medovnikársku tradíciu, športové prvenstvá, prvú fabriku na papier či verejné osvetlenie," načrtla Tileschová.

Otváračka s koncertom

Otvorenie priestorov informačného centra a dolnej brány je naplánované na piatok. Nie náhodou je na túto akciu pozvaný Thomas Puskailer. ,,Práve s menom jeho starého otca Jána Puskailera je spojené otvorenie mestskej cudzineckej a informačnej kancelárie v máji roku 1937, ktorej sídlom bola budova vedľa dolnej brány," vysvetlila Tileschová.

Vonkajší priestor medzibránia by sa mal podľa jej slov stať centrom pouličného kultúrneho diania a práve koncert Puskailera v rámci bude úvodným v tejto letnej sezóne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM