Správy

V Banskobystrickom kraji udrel africký MOR ošípaných: Našli 18 uhynutých diviakov

Všetkým registrovaným chovateľom domácej ošípanej v okrese Žarnovica RVPS v uplynulých dňoch doručila nariadené opatrenia na ochranu pred zavlečením AMO do ich chovov.

Ilustračný obrázok k článku V Banskobystrickom kraji udrel africký MOR ošípaných: Našli 18 uhynutých diviakov
Zdroj: TASR

Africký mor ošípaných (AMO) zistili veterinári v čriede 18 uhynutých diviakov, nájdených začiatkom februára na hranici katastrov obcí Tekovské Nemce v okrese Zlaté Moravce a Orovnica v okrese Žarnovica v masíve Veľkého Inovca. Informuje o tom Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Žiari nad Hronom.

„Užívateľ poľovného revíru Orovnica aktívne vyhľadáva uhynuté diviaky i v ostatných lokalitách svojho revíru a neškodne ich likviduje v súlade s predpismi pre AMO,“ uvádza RVPS.

Vírus AMO je podľa veterinárov prítomný u diviačej zveri nielen v katastroch spomínaných obcí a Novej Bane, kde bol zaregistrovaný v januári, ale postupuje po celom území okresu Žarnovica. „Diviačia zver na území okresu je tak už reálnym zdrojom nákazy a ohrozuje chovy domácej ošípanej,“ konštatuje RVPS.

Všetkým registrovaným chovateľom domácej ošípanej v okrese Žarnovica RVPS v uplynulých dňoch doručila nariadené opatrenia na ochranu pred zavlečením AMO do ich chovov. Neregistrovaných farmárov zároveň upozorňuje na zákonnú povinnosť registrovať svoje chovy.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM