Barbara Dallosová Správy

Plány s novou nemocnicou v Žiari: Antal nás prekvapil, reaguje župa

Mesto ponúklo sieti nemocníc pozemok na postavenie novej budovy, tá vraj návrh zváži. Kraj je prekvapený, že primátor návrh oznámil médiám bez toho, aby župu oslovil.

Ilustračný obrázok k článku Plány s novou nemocnicou v Žiari: Antal nás prekvapil, reaguje župa
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Mesto Žiar nad Hronom prišlo s iniciatívou, ako vyriešiť problém s rekonštrukciou a nedostatočnou kapacitou nemocnice. Sieti nemocníc Svet zdravia ponúklo pozemok na sídlisku Pod Vŕšky, kde by mohla vyrásť celkom nová nemocničná budova. Na tlačovej konferencii to uviedol primátor Peter Antal.

Svet zdravia ponuku prehodnotí

Krátko na to prišla reakcia siete nemocníc, ktorá vraj ponuku zváži. „Veľmi nás mrzí, že doteraz nestala zhoda vo veci generálneho investičného riešenia pre rozvoj nemocníc v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote. Vnímame preto pozitívne záujem vedenia mesta Žiar nad Hronom o túto tému. Zaslanú ponuku, samozrejme, prehodnotíme,“ uviedol hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Keďže primátor Žiaru nad Hronom na tlačovej konferencii viackárt spomínal neúspešnú dohodu Sveta zdravia s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK), s reakciou prišla i župa.

Kraj má dve požiadavky

Hovorkyňa BBSK Marcela Glevická v tejto súvislosti uviedla, že kraj má pri rokovaniach o budúcom usporiadaní majetkoprávnych vzťahoch so Svetom zdravia dve základné požiadavky. Prvou je to, aby kraj neodvratne nestratil v prospech súkromného investora kontrolu nad budovami a areálmi, ktoré sú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v regióne nevyhnutné. Druhou je, aby súčasťou takéhoto usporiadania bol záväzok nájomcu, a teda aj poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, o druhoch a rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Zároveň uviedla, že kraj vníma posun v rokovaniach a konštruktívny prístup.

Ponuka žiarskej samosprávy je podľa jej slov prekvapujúca. ,,Návrh pána primátora nás prekvapil, pretože pred jeho tlačovou konferenciou nám ho nepredstavil ani s nami nekomunikoval skôr ako s médiami, budeme k nemu preto schopní zaujať kompetentné stanovisko, až keď sa oboznámime s jeho parametrami," dodala v tejto súvislosti.

Zároveň zdôraznila, že v súčasnosti je stále platné a pre BBSK záväzné uznesenie zastupiteľstva z roku 2016, ktoré nebolo dodnes naplnené, pretože spoločnosť Svet zdravia oznámila, že o odkúpenie pavilónu B za podmienok schválených v tomto uznesení už nemá záujem. ,,Od tej chvíle so Svetom zdravia aktívne rokujeme a robíme všetko pre to, aby sme našli nové riešenie, ktoré umožní výstavbu moderného nového pavilónu a zaručí zdravotnú starostlivosť v potrebnom rozsahu," dodala Glevická.

Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM