Barbara Dallosová Správy

Nová nemocnica na žiarskom sídlisku? Mesto predstavilo svoju víziu

Nepoužívaný pavilón žiarskej nemocnice ďalej chátra. Mesto prišlo s iniciatívou, ktorej výsledkom má byť celkom nová budova na novom mieste.

Ilustračný obrázok k článku Nová nemocnica na žiarskom sídlisku? Mesto predstavilo svoju víziu
7
Galéria
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Kauza nemocničných pavilónov v Rimavskej Sobote a v Žiari nad Hronom v meste začala rezonovať už pred niekoľkými rokmi. Rozostavaný a chátrajúci nemocničný pavilón B v Žiari nad Hronom chcela sieť nemocníc Svet zdravia od banskobystrickej župy odkúpiť a sfunkčniť.

Rokovania medzi BBSK a sieťou nemocníc sa ale ťahali dlhé mesiace, sprevádzal ich dokonca aj protest lekárov a kolujúca petícia. To bolo ešte v období, kedy stál na čele župy Marián Kotleba. Kraj sme oslovili aj krátko po zmene vedenia, v tom čase župa uviedla, že so Svetom zdravia zatiaľ nerokovala.

Najnovšie do veci vstúpilo mesto Žiar nad Hronom. Na štvrtkovej (17.10.) tlačovej konferencii oznámilo, že sa rozhodlo chopiť iniciatívy a má riešenie dlhoročného problému. Pred novinármi vystúpili primátor Peter Antal a viceprimátor Ladislav Kukolík, ktorý je zároveň lekárom dlhoročne pôsobiacim práve v žiarskej nemocnici.

,,Téma rekonštrukcie nemocnice tu rezonuje už niekoľko rokov. Dúfali sme, že po nástupe nového vedenia BBSK dôjde k dohode so Svetom zdravia a ku konkrétnym krokom, ktoré budú viesť k tomu, že budeme mať modernú nemocnicu. Aby to nebolo tak, že je spolu na izbe päť či šesť ľudí, ale aby to bolo špičkové pracovisko s dostatočnou kapacitou," vysvetlilAntal.

,,Ako sa dozvedáme z médií, zdá sa, že sa to nijako neposunulo a preto sme sa rozhodli ako vedenie mesta do toho vstúpiť. Ponúkli sme Svetu zdravia jeden pozemok na výstavbu novej budovy nemocnice. Je to pozemok s rozlohou zhruba 10 000 metrov štvorcových, kde si vieme predstaviť úplne nová nemocnica," uviedol primátor s tým, že ide o pozemok na sídlisku Pod Vŕšky (kde stáva cirkus – pozn. redakcie).

Ako ozrejmil Antal, zatiaľ nejde o konkrétnu cenovú ponuku, iba o návrh a je na Svete zdravia, ako s ním naloží. Mesto podľa primátora sieť nemocníc už oslovilo, odpoveď však zatiaľ nemá.

Získali sme aj stanovisko siete nemocníc Svet zdravia. Nájdete ho v článku: Nová nemocnica v Žiari? Svet zdravia reaguje na ponuku mesta

Viac článkov o téme:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM