Rôzne Správy

Neďalekej dedinke udelia zvláštny titul: V tomto bude prvou obcou na Slovensku!

Niekoľko kilometrov od Žiaru nad Hronom leží nenápadná, no zaujímavá dedinka. Už onedlho sa bude Malá Lehota tešiť zo sympatického titulu.

Ilustračný obrázok k článku Neďalekej dedinke udelia zvláštny titul: V tomto bude prvou obcou na Slovensku!
Zdroj: TASR

V Malej Lehote (okres Žarnovica) si počas tohtoročného medzinárodného stretnutia gajdošov a gajdošských hudieb, ktoré sa pod názvom Gajdošské fašiangy budú konať v dňoch 9. až 11. februára, pripomenú jedného zo slávnych gajdošov, Gustáva Adamca. Na jeho rodnom dome mu v sobotu 10. februára odhalia pamätnú tabuľu.

Okrem toho bude obci udelený titul gajdošskej obce. Ako priblížil starosta Malej Lehoty Dušan Pacalaj, na Slovensku je približne stovka dedín, kde kedysi gajdoši pôsobili. ,,My budeme Cechom slovenských gajdošov vyhlásení za prvú gajdošskú obec na Slovensku," prezradil.

Aj tento rok ponúknu Gajdošské fašiangy bohatý trojdňový program až v troch obciach. Okrem Malej Lehoty, sa budú konať aj vo vedľajšej Veľkej Lehote a Jedľových Kostoľanoch.

Návštevníci sa môžu tešiť na množstvo sprievodných podujatí, ako sú fašiangová pochôdzka obcami, jarmok tradičných remesiel, tvorivé dielne, súťaž o najlepšiu huspeninu, zabíjačku či seminár o gajdošských obciach. Vyvrcholením bude galankoncert s názvom Ide gajdoš do dediny, ktorý sa bude v Malej Lehote konať v piatok 9.2. o 18.00 h. Po ňom bude nasledovať fašiangová zábava.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM