Rôzne Správy

Turisti objavili dedinku pri Žiari a sú nadšení: Vedeli ste, že ukrýva takéto poklady?

Neďaleká dedinka láka v posledných rokoch stále viac návštevníkov. Rozrastajúci sa turizmus sa odráža aj na vzhľade obce.

Ilustračný obrázok k článku Turisti objavili dedinku pri Žiari a sú nadšení: Vedeli ste, že ukrýva takéto poklady?
Zdroj: TASR

Turistické chodníky, cyklotrasy, tajchy, lyžiarske stredisko, ale aj početné pamiatky. To sú lákadlá, ktoré do obce Hodruša – Hámre v Štiavnických vrchoch lákajú každoročne čoraz viac turistov.

Staré domy sa menia na chalupy

Nárast návštevníkov, ktorí do obce prichádzajú, sa podľa starostu Jozefa Urama odráža aj na vzrastajúcom výbere dani za ubytovanie. Kým v roku 2012 vybrala obec na tejto dani len niečo viac ako 1000 eur, v roku 2016 to už bolo vyše 10 100 eur. V súčasnosti je táto sadzba na úrovni 0,40 eura za jedno prenocovanie. Ako uviedol Urama, o jej zvýšení neuvažujú.

Rozrastajúci sa turizmus sa odráža aj na vzhľade obce. Veľa starých domov dostalo v posledných rokoch nový vzhľad, využívané sú nielen ako chalupy, ale aj na komerčné ubytovanie. V dedine v posledných rokoch pribudli aj dva veľké hotely.

,,Ľudia prichádzajú aj na jednodňovú turistiku, najmä v zimných mesiacoch navštevujú lyžiarske stredisko nad obcou," podotkol Uram s tým, že v letných mesiacoch sú zase vyhľadávané miestne tajchy.

Sedem kostolov

Tí, ktorí prídu do obce na viac dní, si môžu čas vyplniť turistikou či miestnymi pamiatkami. V dedine je sedem kostolov aj Baňa starovšechsvätých s montanistickou expozíciou. ,,Málokto vie, že sú tu aj národné kultúrne pamiatky, medzi ktoré patrí aj klopačka, ktorú sme v roku 2017 zrekonštru­ovali," dodal starosta.

Význam obce z hľadiska cestovného ruchu podporili v uplynulých rokoch aj poslanci kraja, ktorí zaradili tunajšie úseky ciest do zoznamu opravovaných komunikácií. Aktuálne podľa Urama ostali na trase od Žarnovice po lyžiarske stredisko nad obcou ešte dva nezrekonštruované cestné úseky.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM