Barbara Dallosová Rôzne Správy

Málo známe prvenstvo Kremnice prezradil nápis na vankúši: Vidíte ho? FOTO, VIDEO

Prekrásny výrobok z rúk remeselníkov má stovky rokov. Historici ho vraj majú v obľube, dá sa z neho totiž čítať ako z otvorenej knihy.

Zdroj: Dnes24.sk

Vo výrobe modrotlačových látok patrila v minulosti Banská Bystrica medzi najvýznamnejšie centrá na Slovensku. Beniačovská fabrika na modrotlač v meste pod Urpínom stála kedysi na mieste súčasného centra Europa.

Príbeh rodiny Beniačovcov

,,Výroba modrotlače v Banskej Bystrici sa spája s menom rodiny Beniačovcov. Jozef Beniač sa vyučil za farbiara. V roku 1837 bol prijatý medzi banskobystrických mešťanov a v roku 1840 kúpil od dedičov Michala Kellnera farbiarsku dielňu v Hornej ulici, založenú v roku 1785. Tam bola jeho dielňa. V rokoch 1851 – 1862 bol cechmajstrom cechu farbiarov siedmich stredoslovenských banských miest so sídlom v Banskej Bystrici," priblížil historik a mestský poslanec Vladimír Sklenka.

Beniačov syn Karol pokračoval v rodinnej tradícii. ,,V 19. storočí v Banskej Bystrici definitívne skončila éra baníckeho a hutníckeho priemyslu. Na mieste dnešnej Europy prestala fungovať i „Strieborná huta“. Mesto odkúpilo budovy a zriadilo v jednej časti vojenské kasárne. V druhej vznikol cukrovar. Neskôr tu začala činnosť súkenka Štefana Horárika. Túto súkenku kúpil v roku 1924 Karol Beniač so synom zo spomínanej remeselníckej rodiny a zriadil fabriku na modrotlač. V roku 1944 emigroval do Švajčiarska, po vojne sa však vrátil a pokračoval. Následne v roku 1948 po znárodnení jeho fabriky opustil Československo a emigroval do Austrálie, kde v roku 1952 v Sydney zomrel. Fabrika bola v roku 1948 pričlenená k Bavlnárskym závodom V. I. Lenina v Ružomberku a fungovala v týchto priestoroch až do asanácie budovy v 70. rokoch 20. storočia," uviedol Sklenka.

Najstarší kúsok je z Kremnice

Podľa neho najstaršia zachovaná modrotlačová látka sa nachádza práve v Banskej Bystrici v Stredoslovenskom múzeu (SSM), o čom mnohí ani nevedia. Vzor predstavuje rokokovú dámu hrajúcu na harfe a pána pískajúceho na flaute. Medzi spomenutým vzorom sa pravidelne opakuje nápis „In Kremnitz 1783“.

,,V SSM máme veľký unikát. Je to najstaršia modrotlač na celom Slovensku, ktorú môžu návštevníci vidieť aj teraz, na výstave v Thurzovom dome. Inak je zamknutá v našich trezoroch. Vyberáme ju len na výnimočné príležitosti a takou je teraz i výstava venovaná 130. výročiu založenia nášho múzea. Pre historikov je to vďačný predmet, pretože sa dá z neho vyčítať, kde a kedy vznikol, kto je jeho pravdepodobným autorom," konštatovala Martina Saktorová, PR manažérka SSM.

Ako ukazuje Saktorová, na modrotlači je uvedené že vznikla v roku 1783 v Kremnici.

Ako dodala, v minulosti táto látka bola dostupná, výroba nebola veľmi nákladná, dnes je však cenná a opäť sa dostáva do módy ako niečo výnimočné, folklórne. Slovenská modrotlač je od vlaňajšieho roka zapísaná v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Najstaršia dochovaná modrotlač: Hotová nádhera
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM