Správy

Výborná správa o obľúbenej NÁDRŽI na strednom Slovensku: Je pripravená pre REKREANTOV

Napĺňanie nádrže Ružiná po jej rekonštrukcii nepriaznivo ovplyvnilo hydrologicky suché obdobie v minulom roku. Ako to vyzerá aktuálne?

Ilustračný obrázok k článku Výborná správa o obľúbenej NÁDRŽI na strednom Slovensku: Je pripravená pre REKREANTOV
5
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Vodná nádrž Ružiná v Lučeneckom okrese je po obnove a súčasnom napúšťaní pripravená slúžiť rekreantom. Pre TASR to uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Ovplyvnené suchom

Ako dodal, v stredu je vodná stavba napustená na úroveň 248 metrov nad morom, čo predstavuje 29 percent celkového objemu. Podľa SVP je naplnená v rámci manipulačného poriadku medzi minimálnou hladinou na úrovni 242 a maximálnou na úrovni 255 metrov nad morom. Podotkol, že napĺňanie nádrže po jej rekonštrukcii nepriaznivo ovplyvnilo hydrologicky suché obdobie v minulom roku. „Obdobne to bolo viditeľné takmer v celej Európe,“ zdôraznil s tým, že inflácia nemá vplyv na konečnú sumu opravy Ružinej. „Ukončená bola pred jej nárastom a pred nárastom cien stavebných materiálov,“ vyhlásil.

Bocák konštatoval, že vypustenie vodnej stavby Mýtna, ktorá je blízko Ružinej, súvisí s výstavbou rýchlostnej cesty. Povolenie na vypustenie má podnik do konca tohto roka. „Následne bude nádrž opäť napustená. Tento čas bude využitý na jej rekonštrukciu,“ informoval.

Nutné opravy

Po úplnom vypustení nádrže Ružiná boli práce v podzemí. „Na opravu týchto objektov bolo nevyhnutné úplné vypustenie,“ spomenul hovorca. „Nádrž zostane aj po oprave vo svojej pôvodnej objektovej skladbe, bez zmeny parametrov jednotlivých objektov,“ uzavrel. V prípade, že by nádrž neopravovali, hrozilo by, že vodná stavba by nebola funkčná a prevádzkyschopná.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Vodná nádrž Ružiná
5
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM