Správy

Poslanci BBSK schválili rozpočet na rok 2020: Vyše 28 miliónov eur na cesty a cyklotrasy

Peniaze kraj prerozdelí do všetkých 13 okresov. Do úvahy zoberie percentuálny podiel šírky ciest a počet obyvateľov v okresoch.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci BBSK schválili rozpočet na rok 2020: Vyše 28 miliónov eur na cesty a cyklotrasy
Zdroj: BBSK

Bezpečnejšie cesty a s tým súvisiaca rekonštrukcia, kvalitnejšie sociálne služby, školstvo či obnova kultúrnych pamiatok, to sú priority Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) aj pre rok 2020. Rozpočet, ktorý schválili krajskí poslanci vo štvrtok na zasadnutí v Banskej Bystrici, počíta na tieto oblasti so sumou viac než 58 miliónov eur, podstatne vyššou než v predchádzajú­com roku.

„Pokračujeme v tom, čo si myslíme, že je pre všetkých obyvateľov kraja dôležité. Rekonštrukcie ciest, po ktorých ľudia denne cestujú do škôl, zamestnania, za lekármi. Z roka na rok investujeme viac peňazí do ciest a ide o rekordné sumy. Prognóza a rozpočet sú však opatrné, do úvahy berieme novelu zákona o zvýšení nezdaniteľnej časti základu dane, ktorá nás pripravila o šesť miliónov eur, a spomalenie ekonomiky,“ reagoval predseda BBSK Ján Lunter.

V budúcom roku z rozpočtu vyčlenili poslanci na rekonštrukciu a výstavbu ciest II. a III. triedy a cyklotrás viac ako 28 miliónov eur. Peniaze kraj prerozdelí do všetkých 13 okresov. Do úvahy zoberie percentuálny podiel šírky ciest a počet obyvateľov v okresoch.

Kam pôjde najviac?

Najvyššia suma, viac ako 3,5 milióna eur, je určená na cesty a cyklotrasy v okrese Rimavská Sobota, potom v Banskobystrickom okrese (2,9 milióna eur), Lučeneckom (2,6 milióna eur), v okrese Veľký Krtíš (2,4 milióna eur) a Zvolen (2 milióny eur). Breznu a Revúcej sa ujde približne 1,7 milióna eur, Žiaru nad Hronom asi 1,5 milióna a vyše milióna eur pôjde na cesty v každom z okresov Detva, Krupina, Poltár a Žarnovica. Pre okres Banská Štiavnica je vyčlenených takmer 700 000 eur.

Na modernizáciu praktického vyučovania stredných odborných škôl či rekonštrukcie škôl a učební praktického vyučovania je určených takmer 19 miliónov eur z rozpočtu, a to aj vďaka tomu, že BBSK opäť čerpá eurofondy. Pocíti ich 17 stredných škôl v kraji.

Investície v sociálnych službách počítajú s rekonštrukciou zariadení v Banskej Bystrici, vo Zvolene a v špecializovanom zariadení Hrabiny v Novej Bani.

Dočkajú sa knižnice aj divadlo

„O 1,2 milióna eur sa zvýši príspevok kraja na klientov umiestnených v zariadeniach sociálnych služieb mimo jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Celkových 3,6 milióna eur má pokryť aj výdavky pre poskytovateľov sociálneho poradenstva a rehabilitácie, tlmočnícke služby či služby včasnej intervencie,“ uvádza Úrad BBSK.

Medzi najväčšie kapitálové investície v oblasti kultúry bude v budúcom roku patriť rekonštrukcia strechy Novohradskej knižnice v Lučenci, na ktorú sa počíta s 300 000 eurami, obnova študovne a čitárne Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene či nákup svetelnej techniky pre Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.

„Desaťpercentné zvyšovanie platových taríf zamestnancov verejnej správy, ktoré vstúpi do platnosti od januára, sa odrazí vo zvýšených bežných výdavkoch na mzdy zamestnancov pracujúcich v zariadeniach sociálnych služieb, školstve a kultúre. Zvyšovanie taríf v sociálnych službách znamená, že na mzdy zamestnancov pracujúcich v 28 zariadeniach, ktorí sa starajú približne o 3000 ľudí, pôjde viac o 1,8 milióna eur. O dva milióny eur viac ide v roku 2020 na mzdy zamestnancov škôl a školských zariadení,“ tvrdí Úrad BBSK s tým, že nad rámec nariadenia zvýši o desať percent platy nepedagogickým zamestnancom.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM