Aktualizované Krimi

TRAGICKÝ požiar v osade: Plamene ZNIČILI vyše polovicu chatrčí, jeden človek NEPREŽIL

O strechu nad hlavou prišlo približne 70 ľudí. V osade vyhlásili mimoriadnu situáciu.

Ilustračný obrázok k článku TRAGICKÝ požiar v osade: Plamene ZNIČILI vyše polovicu chatrčí, jeden človek NEPREŽIL
Zdroj: TASR

Obec Telgárt vyhlásila po nočnom požiari v miestnej osade mimoriadnu situáciu. Pri požiari prišla o život jedna osoba a plamene zničili viac ako polovicu tunajších drevených chatrčí. O strechu nad hlavou prišlo približne 70 ľudí. Pre TASR to uviedli riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Brezne Jozef Oravkin a starosta Jozef Štajer.

Uhorená osoba

K požiaru v osade v Telgárte došlo v noci zo stredy (19. 7.) na štvrtok. Plamene kompletne zničili osem drevených chatrčí, ďalšie boli požiarom poškodené. Na mieste zasahovalo 16 profesionálnych i dobrovoľných hasičov so šiestimi kusmi techniky z Brezna, Telgártu, Závadky nad Hronom a Šumiaca.

„V čase príchodu príslušníkov HaZZ boli stavby v tretej až štvrtej fáze horenia a nedalo sa už nič urobiť. V jednej z chatrčí sa pri likvidačných prácach a odkrytí strešnej konštrukcie našla uhorená osoba vo veku 75 rokov,“ skonštatoval Oravkin. Ako dodal, na miesto udalosti bol privolaný zisťovateľ príčin požiarov i polícia, presná príčina požiaru je v štádiu vyšetrovania.

Obec Telgárt po požiari vyhlásila mimoriadnu situáciu, podľa starostu zhorela viac ako polovica osady a o strechu nad hlavou prišlo približne 70 ľudí. „Ide o desať rodín, to je veľa ľudí a hlavne detí, ktoré túto noc nemajú kde spať. Súrne by sme potrebovali nejaké unimobunky alebo stany,“ uviedol Štajer s tým, že situáciu riešia aj v spolupráci s okresným úradom. Obec plánuje vyhlasovať aj zbierku materiálnej a finančnej pomoci, aby ľuďom, ktorí prišli o svoje domovy, vedeli zabezpečiť základné potraviny či oblečenie.

Pomoc s ubytovaním

Približne 70 ľudí, ktorí pri požiari v miestnej osade v obci Telgárt na Horehroní prišli o svoje domovy, dočasne ubytujú v priestoroch komunitného centra. Pre TASR to vo štvrtok popoludní uviedol Štajer.

„Všetko sústreďujeme do komunitného centra, ľudia tam budú mať zabezpečený nocľah aj stravu,“ povedal Štajer s tým, že kapacitne by mali priestory postačovať. Komunitné centrum zásobujú potravinami, hygienickými potrebami aj oblečením, podľa starostu je však táto forma ubytovania vhodná len krátkodobo. Potrebné bude zabezpečiť ľuďom, ktorí prišli o strechu nad hlavou, alternatívne riešenie na dlhší čas.

Obec v súvislosti s požiarom vyhlásila mimoriadnu situáciu a komunikuje aj s Okresným úradom (OÚ) Brezno. Ako pre TASR uviedol prednosta OÚ Brezno Ondrej Filipiak, v prípade potreby sú pripravení pomôcť so zabezpečením prikrývok, matracov či inej materiálnej pomoci. Pomocnú ruku samospráve ponúkli i okolité obce, rôzne organizácie či Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

„Sme pripravení ponúknuť prenosné ležadlá na vytvorenie provizórnej nocľahárne a balíčky základných hygienických potrieb. Rovnako zisťujeme aj možnosti pomoci od štátu v súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou,“ uviedol na sociálnej sieti predseda BBSK Ondrej Lunter.

Trestné stíhanie

V súvislosti so štvrtkovým požiarom začala polícia trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

„Presná príčina vzniku požiaru doposiaľ nie je známa, vyšetrovateľ čaká na správu od zisťovateľa príčin požiarov a prípad je v štádiu vyšetrovania,“ skonštatovala krajská policajná hovorkyňa.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM