Kultúra

FOTO: Bodkované umenie Márie Hanes: Nenechajte si ujsť Picassa v sukni!

Mária Hanes žije a tvorí od roku 2018 v Brezne. Autorkiným výtvarným smerom je pointilizmus. Ako vyzerá na plátne či textílii?

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Bodkované umenie Márie Hanes: Nenechajte si ujsť Picassa v sukni!
7
Galéria
Zdroj: Stanislav Spáč

V piatok 1. marca 2019 sa v M Klube Brezno zišlo takmer 40 priateľov výtvarného umenia, aby spoločne otvorili 2. výstavu Márie Hanes v Brezne.

Táto 45-ročná umelkyňa, absolventka ZUŠ, je pôvodom zo Žiliny a vyštudovala Marketing a Manažment na EF UMB v Banskej Bystrici. Od roku 2015 nachádza svoje uplatnenie v čisto kreatívnej umeleckej činnosti, ktorou sú žiarivá maľba, čiernobiele kresby bodkou ako aj výroba tašiek a tričiek prevažne pre deti a dámy. Od roku 2018 žije a tvorí v Brezne.

Autorkiným výtvarným smerom je pointilizmus, vyjadruje ním svoje vnútorné vnímanie energií, liečivú silu farieb, poukazuje na systém trpezlivého duchovného rozvoja osobnosti.

Farby sa jemne prelínajú a pôsobia upokojujúco, vťahujú diváka do jeho vnútra. Jej súčasné obrazy majú veselé a žiarivé farby a aj tematicky odrážajú jej nový život v tvorivom manželstve.

Základným vyjadrovacím prvkom Márie Hanes je bodka. Pri bližšom pozorovaní diel vidíme postupné vrstvenie obrovského počtu bodiek tak, aby vytvárali trojdimenzionálny efekt. Bodkami tvorí detailné čiernobiele kresby ako aj obrazy väčších formátov. Jej jemne vypracované kresby uplatnila od roku 2018 v textilnom dizajne.

Výstavu dopĺňajú ukážky liateho akrylu a textilných výrobkov. Predajná výstava potrvá do konca marca 2019. Otváracie hodiny: str-štv 17:00 – 21:00, pia-so 17:00 – 23:00.

Foto: Stanislav Spáč

Picasso v sukni
7
Galéria
Zdroj: Stanislav Spáč
Zdroj: brezno.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM