Kristína Kožiaková Rôzne

Čo spája Valaskú s kráľom Matejom Korvínom? Stará legenda všetko vysvetľuje

K známej obci neďaleko Brezna sa viaže legenda. Rozpráva o valachovi a jeho stretnutí s kráľom. Už ste ju počuli?

Ilustračný obrázok k článku Čo spája Valaskú s kráľom Matejom Korvínom? Stará legenda všetko vysvetľuje
Zdroj: TASR

Horehronské obce a aj samotné Brezno sú opradené legendami, známymi aj menej známymi. K Valaskej, ktorá sa nachádza neďaleko mesta, sa viaže takisto jedna legenda, ktorá rozpráva o jej vzniku.

„Dejiny Valaskej sa spájajú s dvoma listinami. Prvú z nich vydal uhorský kráľ Ľudovít I. v roku 1361. Napísaná bola v dnešnej Slovenskej Ľupči. Z nej sa dozvedáme, že Pavel, syn Štefana, v lese, na opustenom mieste, ktoré sa volá Hronec, vlastnoručne vyklčoval les, pôdu zmenil na plodnú a užívateľnú a na tom mieste založil dedinu a osídlil ju,“ informuje oficiálna stránka obce.

Ako sa ďalej píše na stráne o histórii obce, druhú listinu, ktorá sa vzťahuje na počiatky Valaskej, vydal Vít Muhlstein, župan Zvolenskej stolice a správca kremnickej komory z poverenia Jána Ernsta, pána Ľupčianskeho hradu. Za preukázané služby a zásluhy ju dostal valach Ladislav v roku 1470.

S jednou legendou o Valaskej sa spája aj kráľ Matej Korvín. Kráľ so svojou družinou jedného dňa prechádzal cez územie dnešnej Valaskej. Valach, ktorý bol neďaleko, zachránil kráľovi život tým, že zabil hada, ktorý mu splašil koňa. Kráľ mu za záchranu života daroval také územie, ktoré s ovcami prejde za jeden celý deň.

Táto legenda je zachovaná aj na erbe obce, na ktorom je zobrazený valach, ktorý zabíja hada!

V našej galérii si pozrite aj fotografie z histórie futbalu vo Valaskej1

Foto:ilustračné

História futbalu vo Valaskej: Písal sa rok 1920....
21
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM