Novinka po veľkej rekonštrukcii Rooseveltky: Mamičky môžu využívať nadštandardné izby
V Rooseveltovej nemocnici budú môcť rodičky využívať už aj trakt s novými nadštandardnými izbami, a to na gynekologicko–pôrodníckej klinike. Komplexne zrekonštruované izby otvárajú už v tomto týždni.
Ako sme vás v tomto mesiaci informovali, výsledkom rekonštrukcie známeho špitálu je oproti pôvodným dvanástim až 16 operačných sál, moderný urgentný príjem aj centrálna sterilizácia. Najväčšia rekonštrukcia v celej histórii Rooseveltovej nemocnice však potešila aj rodiace mamičky.
Jedna nadštandardka bola vždy vyťažená
Na šestonedelí banskobystrickej pôrodnice bola doteraz rodičkám k dispozícii jedna nadštandardná izba, ktorá bola permanentne vyťažená a nestačila pokryť záujem mamičiek. Novootvorený trakt sa nachádza na 2. poschodí na oddelení pre šestonedieľky. Je to však samostatný trakt, ktorého súčasťou sú štyri nadštandardné izby vybavené vlastným sociálnym zariadením.
V spoločenskej miestnosti môžu mamičky pohodlne prijímať návštevy. Starostlivosť o rodiacu ženu poskytuje II. Gynekologicko–pôrodnícka klinika SZU pri FNsP na dvoch úrovniach. V prvom rade je to štandardná starostlivosť o ženy z okresu Banská Bystrica.
„Sme vysoko špecializovaným pracoviskom pre patologickú graviditu pre celý Banskobystrický kraj a spolu s Oddelením neonatológie a Jednotky intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti (JIRS) sme jedným zo šiestich Perinatologických centier na Slovensku,“ priblížila Maťašeje. Ako dodala, zariadenie ako prvé na Slovensku získalo titul nemocnica priateľská k deťom – Baby Friendly Hospital.
Moderné sú pôrodné plány
„Vo zvýšenej miere dnes kladú ženy dôraz na vľúdnosť prostredia. Aj na našej klinike sa usilujeme v rámci našich možností prispôsobiť týmto trendom,“ uviedol dôvody rozšírenia počtu nadštandardných izieb prednosta II. Gynekologicko–pôrodníckej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity Tibor Bielik.
Maťašeje ďalej informovala, že v roku 2012 odrodili tunajší pôrodníci 1105 pôrodov. Narodilo sa 1128 detí, 278 pôrodov bolo ukončených cisárskym rezom. „Toto číslo patrí medzi najnižšie na Slovensku, čo svedčí o tom, že naši lekári sa snažia viesť pôrody v čo možno maximálnej miere prirodzene a k sekcii pristupujú na základe opodstatnených indikácií,“ konštatovala Maťašeje.
Ako pokračovala, moderné sú dnes pôrodné plány. Ak nastávajúca mamička s takouto požiadavkou príde, snažia sa s ňou rozprávať, v čom je možné vyjsť jej v ústrety a vysvetliť jej, čo nemôžu z hľadiska bezpečnosti rodičky a dieťaťa splniť. „Aby prišli do známeho prostredia, môžu si pozrieť pôrodnicu ešte pred pôrodom,“ dodala Maťašeje.
Foto: ilustračné