Na čo použiť mestské peniaze? Bystričania rozhodnú o rozdelení rekordných 30 000 eur
Máte nápady na projekty v meste? Potom môžete využiť príležitosť a žiadať o podporu z participatívneho rozpočtu. Poslanci odklepli jeho navýšenie o 10 000 eur!
Mestské zastupiteľstvo schválilo v utorok navýšenie Participatívneho rozpočtu oproti minulým ročníkom o 10 000 eur. V tomto v poradí už štvrtom ročníku Participatívneho rozpočtu sa bude teda rozhodovať o čiastke 30 000 eur. Do 12. januára 2017 môžu občania podávať projekty a uchádzať sa tým o podporu z Participatívneho rozpočtu.
Na Prvom diskusnom fóre Participatívneho rozpočtu, ktoré sa uskutočnilo 23. novembra 2016, bol odštartovaný v poradí už štvrtý ročník Participatívneho rozpočtu mesta Banská Bystrica. Do Pprojektu sa môžu zapojiť nielen občania nad 15 rokov s trvalým pobytom v Banskej Bystrici, ale aj ľudia s prechodným pobytom v Banskej Bystrici a študenti študujúci v Banskej Bystrici.
„Do Participatívneho rozpočtu sa môžete zapojiť veľmi jednoducho. Stačí mať len nápad, podnet a podeliť sa s ním na stretnutí s niektorou z tematických pracovných skupín. Tematická skupina vám pomôže vypracovať projekt, s ktorým sa môžete uchádzať o priazeň spoluobčanov. Podmienkou podania projektu je, aby bol prerokovaný v rámci príslušnej tematickej skupiny,“ uvádza Eva Ščepková,členka Koordinačnej rady Participatívneho rozpočtu pre mesto Banská Bystrica.
Tematické skupiny na tému Aktívne občianstvo a komunitný rozvoj, Kultúra a umenie, Zeleň v meste a verejné priestory, Šport pre všetkých, Vzdelávanie už naplno pracujú.
„Sme veľmi radi, že sa Mestské zastupiteľstvo zhodlo na tom, že Participatívny rozpočet získa v tomto ročníku viac finančných prostriedkov, ktoré môžu byť použité na prospešné projekty, na projekty, ktoré občania považujú za dôležité. Participatívny rozpočet nie je ale len o tom, že sa verejné financie rozdelia medzi projekty, ktoré navrhli občania. Podanie projektov nie je prvoplánové, v tematických skupinách, občania diskutujú, hľadajú riešenia na veci, problémy, ktoré ich v meste trápia. A spoločne vytvoria zmysluplný projekt. Participatívny rozpočet je teda aj o budovaní komunity, o vzdelávaní občanov, aby zodpovedne pristupovali k rozhodovacej právomoci, ktorú Participatívny rozpočet ponúka,“ dopĺňa Eva Ščepková.
Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery nočnej Bystrice v predvianočnom období!
Foto: ilustračné