Mesto pod Urpínom v slovenskej TOP 3. Do práce na bicykli vyrazí rekordný počet Bystričanov!

V Banskej Bystrici sa bicykle stávajú čoraz obľúbenejšími na presun po meste. Dôkazom je aj účasť v celoslovenskej kampani Do práce na bicykli. Vodiči sa obávať nemusia, cyklisti by mali byť v uliciach neprehliadnuteľní!

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Mesto pod Urpínom v slovenskej TOP 3. Do práce na bicykli vyrazí rekordný počet Bystričanov!
Zdroj: Dnes24.sk

Do 3. ročníka celoslovenskej kampane Do práce na bicykli sa v Banskej Bystrici zaregistrovalo 122 tímov a 403 súťažiacich. Mesto pod Urpínom tak opäť potvrdilo, že v angažovanosti cyklistickej verejnosti patrí medzi najaktívnejšie samosprávy na Slovensku. Spomedzi 60 miest a obcí, ktoré sa zúčastňujú súťaže, mu totiž v počte prihlásených patrí tretia priečka.

Neprehliadnuteľní

V rámci celého Slovenska sa do súťaže prihlásilo rekordných 1730 tímov a 5635 cyklistov. Počas mája ich bude možné stretnúť v 60 samosprávach po celej krajine, ktoré sa do súťaže zaregistrovali ma dali svojim obyvateľom možnosť zmerať si sily s ďalšími mestami Slovenska. Aj tento rok dostanú účastníci kampane výrazné tričká, podľa ktorých budú v bystrických uliciach ľahko identifikovateľní a ktoré budú vodičov informovať o tom, aby im dali na cestách dostatok priestoru.

„Nie je nič dôležitejšie ako to, aby boli cyklisti na cestách dobre viditeľní. Tohtoročné súťažné tričká túto požiadavku spĺňajú dokonale, keďže majú krikľavozelenú farbu. Veríme, že aj šoféri budú brať na zvýšený počet cyklistov väčší ohľad a tolerantne s nimi budú zdieľať spoločné cesty,“ hovorí Andrea Štulajterová, koordinátorka kampane nielen v Banskej Bystrici, ale aj na celom Slovensku.

Vyše 400 cyklistov

Súťaž má síce už tretí rok celoslovenský charakter, avšak jej prvé kroky sú spojené práve s Banskou Bystricou. Tu sa uskutočnila už v roku 2012 a v nasledujúcom roku si ju obyvatelia mesta zopakovali. Kým prvý rok sa do súťaže zaregistrovalo 35 tímov a 104 cyklistov, dnes je to už štyrikrát viac.

Ako vysvetľuje Andrea Štulajterová, dlhú dobu sa organizátori obávali, že sa tento rok nedostanú nad 100 zúčastnených tímov. „Bystričania však napokon zabrali a počas posledných dvoch dní registrácie nám pribudlo bezmála 40 tímov. V každom prípade, súčasný počet 122 tímov je novým rekordom v meste a vyše 400 cyklistov bude v Bystrici počas mája určite,“ dopĺňa.

Projekt Do práce na bicykli je organizovaný občianskym združením Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica, ktoré sa snaží touto pútavou formou podporiť rozvoj trvalo udržateľnej mobility v mestách a podnietiť samosprávy, aby vytvárali na svojom území vhodné podmienky na využívanie cyklistickej dopravy. Takisto má motivovať aj zamestnávateľov k vytvoreniu vhodných priestorov na odkladanie bicykla, prípadne k poskytnutiu iných benefitov pre pracovníkov, ktorí dochádzajú do práce na dvoch kolesách.

Čítajte tiež:

Otvorenie novej cyklotrasy prilákalo desiatky ľudí. Bystričanom sa cez list prihovoril aj Sagan

S novým mesiacom nuda v Bystrici nehrozí. Prehľad TOP 10 májových podujatí

Foto: Občianske cykloiniciatíva

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame