Letecké dni v Sliači plné lákadiel: Novinkou bombardér B1 a poznáme aj vrchol podujatia

Hoci sa prázdniny ešte len začali, fanúšikovia mohutných strojov sa na posledný augustový víkend môžu tešiť už dnes. Vieme prečo!

Jakub Forgács

Záver leta je už tradične spojený s najväčšou leteckou udalosťou na Slovensku. Organizátori prestížneho podujatia, Medzinárodných leteckých dní – Slovak International Air Fest 2017, sú aj tento rok pripravení ponúknuť to najlepšie. Zvýšený pohyb pilotov a návštevníkov z mnohých krajín sveta nebude chýbať ani v uliciach Banskej Bystrice. Hoci sa prázdniny ešte len začali, fanúšikovia mohutných strojov sa na posledný augustový víkend môžu tešiť už dnes.

Niekoľko prvenstiev

MLD SIAF 2017 budú výnimočné hneď niekoľkými prvenstvami. V dňoch 26. a 27. augusta sa po prvý raz predstaví vo vzduchu nielen americký strategický bombardér B-52, ale aj americký bombardér B1 či chorvátska akrobatická skupina Krila Oluje (Krídla búrky) na lietadlách Pilatus PC-9M. Po mimoriadnom úspechu španielskej akrobatickej skupiny Patrulla Águila, sa Španielsko na SIAF-e premiérovo predstaví sólovou akrobaciou na lietadle EF-18M Hornet. Jedným z vrcholov leteckých dní bude sedemčlenná formácia Al Fursan (rytieri) zo Spojených arabských emirátov. Zástupcovia svetoznámej akrobatickej skupiny v týchto dňoch navštívili Leteckú základňu Sliač, aby zistili, či je na ich prílet všetko pripravené.

„Mňa osobne veľmi teší, že návštevníci najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku budú mať prvýkrát možnosť vidieť aj vrtuľníky UH-60 M Black Hawk. Realizujeme teda to, čo sme sľúbili, že vybudujeme moderné ozbrojené sily, ktoré budú plniť úlohy v prospech občanov Slovenskej republiky. Pretože v najbližších rokoch budú mať využitie práve v rámci domáceho krízového manažmentu,“ hovorí minister obrany Peter Gajdoš.

Prestížne ocenenia

V letovej ukážke sa predstaví, okrem iných, aj unikátny stroj Messerschmitt Me 262, starý elegán Supermarine Spitfire i belgický A109 Demo Team v dynamickej ukážke na vrtuľníku A109BA. Českí susedia, ktorí patria k tradičným účastníkom a radi sa na letecké dni vracajú, predvedú v závere prázdnin stíhačku JAS-39 Gripen, vrtuľník Mi-24/35, transportný vrtuľník Mi-171 Š SOF2, lietadlo L-159 ALCA i transportné lietadlá CASA C-295M a CL-601 Challenger.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na ďalšie prekvapenia, ktoré budú organizátori postupne odhaľovať. Predvečer MLD SIAF bude patriť aj tento rok odovzdávaniu prestížnych ocenení. Zlaté krídla – Národná cena letectva Slovenskej republiky zviditeľňuje a oceňuje osobnosti, projekty, inštitúcie, spoločnosti a iné subjekty za ich prínos v rôznych oblastiach slovenského letectva.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z minuloročných Medzinárodných leteckých dní!

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame