Správy

Kraj rieši zásoby ochranných prostriedkov: V 4 mestách pripravil karanténne centrá

Termín otvorenia karanténnych centier závisí od odozvy štátu a na postupnom napĺňaní jednotlivých kapacít. Hľadajú sa aj dobrovoľníci.

Ilustračný obrázok k článku Kraj rieši zásoby ochranných prostriedkov: V 4 mestách pripravil karanténne centrá
6
Galéria

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) rieši nedostatok osobných ochranných pracovných prostriedkov aj po vlastnej línii. Ako informuje, zháňa a kontaktuje dodávateľov po celom svete, ako i firmy a sociálne podniky v kraji.

„Zatiaľ máme objednaných 30 000 textilných rúšok, viac ako 10 000 párov ochranných rukavíc pre opatrovateľky a dobrovoľníkov, jednu tonu dezinfekčných gélov na ruky a 700 respirátorov FFP3,“ konštatoval Ján Michalský, ktorý za Úrad BBSK koordinuje zabezpečovanie ochranných prostriedkov. Hneď ako ich dostanú, budú okamžite distribuované.

Kraj tiež zabezpečil časť potrebných ochranných štítov a okuliarov. Snaží sa získať sterilné rukavice pre lekárov, jednorazové chemické overaly a ďalšie respirátory FFP2 a FFP3 či vrecia na biologický odpad.

Vedenie Úradu BBSK v súvislosti so situáciou okolo šírenia nového koronavírusu zdôraznilo, že priestory štyroch internátov, ktoré BBSK na pokyn Ústredného krízového štábu SR vytypoval ako priestory pre karanténne centrá, sú pripravené. Kraj do nich hľadá pomocný personál. Na časť prác chce využiť dobrovoľníkov. Centrá sa budú otvárať postupne, v poradí Lučenec, Rimavská Sobota, Banská Bystrica a Banská Štiavnica. Termín ich otvorenia závisí od odozvy štátu a na postupnom napĺňaní jednotlivých kapacít.

„Stále platí naša ponuka na vytypovanie a prípravu vhodných priestorov pre rozšírenie izolačných miestností nemocníc. Zatiaľ naň odozvu od štátu nemáme. Poverili sme však krajského lekára BBSK, aby oslovil riaditeľov nemocníc a spolu s nimi zadefinoval požiadavky na také priestory,“ reagoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že listom kontaktovali Ústredný krízový štáb SR a nových ministrov vnútra a zdravotníctva.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Rúška šijú firmy v regióne, divadlá aj školy
6
Galéria
Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie