Jakub Forgács Správy

Čo zahŕňa krízový plán BBSK? Toto všetko sa chystá v najbližších dňoch

Známe sú prvé termíny spustenia služieb, počty doposiaľ prihlásených dobrovoľníkov i objednaných ochranných pracovných prostriedkov.

Ilustračný obrázok k článku Čo zahŕňa krízový plán BBSK? Toto všetko sa chystá v najbližších dňoch
6
Galéria
Zdroj: TASR

Šesť bodov krízového plánu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorý má pomôcť ľuďom zostať v bezpečí, posilniť kapacity zdravotníctva na zvládanie krízy a zabrániť masívnemu šíreniu nového koronavírusu, dostalo konkrétnu podobu. Uviedla to Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK.

Vyše 150 dobrovoľníkov

„V databáze dobrovoľníkov máme do tejto chvíle zaregistrovaných viac ako 150 ľudí. Ďalších 18 sa prihlásilo na špecifické pozície kuchárov pre zariadenia sociálnych služieb, dvanásť ďalších prešlo prísnym výberom ako vhodní kandidáti na stráženie detí pracovníkov prvého kontaktu,“ hovorí Zuzana Lafférsová, ktorá má projekt dobrovoľníkov na starosti.

Ako uviedla Štepáneková, vybraní dobrovoľníci nesmú mať pozitívnu cestovateľskú anamnézu, zdravotné problémy ani príliš vysoký vek, aby sami nepatrili medzi rizikovú skupinu obyvateľstva. Pre ich prácu im BBSK zabezpečí všetky potrebné osobné ochranné pracovné prostriedky.  

„Rozbehlo sa už aj prepájanie dobrovoľníkov na stráženie detí a rodičov „v prvej línii“. Zatiaľ máme dve požiadavky na stráženie od zamestnancov zariadení sociálnych služieb a jednu od zdravotnej sestry z nemocnice,“ doplnila Zuzana Lafférsová.

„Požiadavky rodičov kraj zatiaľ zbiera cez riaditeľov zariadení sociálnych služieb a nemocníc v miestach, odkiaľ pochádzajú prihlásení dobrovoľníci,“ uviedla Štepáneková so slovami, že keď bude dobrovoľníkov viac, ponuku kraj rozšíri aj pre rodičov – záchranárov, hasičov, policajtov či lekárnikov.

Postaraj sa o starkých

V uplynulom týždni spustil BBSK cez sociálne siete iniciatívu pod názvom Postaraj sa o starkých, ktorú zdieľalo len z facebookovej stránky kraja viac ako 160 ľudí. „Tá smerovala práve k náboru dobrovoľníkov, na ktorých stojí systém zabezpečenia nákupov pre seniorov a najohrozenejšie skupiny obyvateľstva,“ vysvetlila Štepáneková.

„Tento projekt je tesne pred spustením, call centrum, kde na bezplatné telefónne číslo zavolajú seniori a nahlásia svoju objednávku potravín, začne fungovať najneskôr v stredu. Prvé objednávky by mali byť doručené vo štvrtok,“ povedala Lafférsová.

Ako poznamenala, tento týždeň bude call centrum fungovať ešte v testovacom režime a službu nákupov zabezpečovať len pre ľudí z okresov Banská Bystrica a Brezno. „Potrebujeme zistiť, aké kapacity dobrovoľníkov budeme potrebovať, ako dlho trvá prijatie jednej objednávky a jej pripravenie v obchode, aké sú kapacity vozidiel na rozvoz a či korektne fungujú všetky prepojené systémy. Ak bude všetko v poriadku, rozšírime službu neodkladne na celý kraj,“ doplnila Lafférsová.

Karanténne centrá otvoria postupne

Priestory štyroch internátov, ktoré BBSK na pokyn Ústredného krízového štábu vytypoval ako priestory pre karanténne centrá, sú podľa slov Štepánekovej pripravené, čaká ich už len dezinfekcia.

„V prípade, že o prevádzku karanténnych centier sa bude starať štát, sme schopní mu prvé karanténne centrum v Lučenci odovzdať už túto stredu. Stále však pracujeme na tom, aby sme vedeli prevádzku zabezpečiť aj vo vlastnej réžii. Momentálne prebieha materiálovo-technické dovybavenie internátov a nastavovanie prevádzkových poriadkov pre všetky štyri budúce karanténne centrá,“ povedala Janka Pálková, ktorá sa príprave karanténnych centier venuje.

„Kraj bude hľadať do karanténnych centier aj pomocný personál, na časť prác opäť využije dobrovoľníkov,“ spomenula Štepáneková so slovami, že centrá sa budú otvárať postupne, v poradí Lučenec, Rimavská Sobota, Banská Bystrica a Banská Štiavnica.

„Konkrétny termín ich otvorenia bude závisieť na odozve štátu i na postupnom napĺňaní jednotlivých kapacít,“ uviedla.

„Stále platí aj naša ponuka na vytypovanie a prípravu vhodných priestorov pre rozšírenie izolačných miestností nemocníc. Zatiaľ na ňu odozvu od štátu nemáme, poverili sme však krajského lekára BBSK aby oslovil riaditeľov nemocníc a spolu s nimi nadefinoval požiadavky na takéto priestory,“ povedal vicežupan Ondrej Lunter s tým, že list s touto otázkou v pondelok odišiel na Ústredný krízový štáb SR a tiež novým ministrom vnútra a zdravotníctva.

Tisícky ochranných prostriedkov

Nedostatok osobných ochranných pracovných prostriedkov rieši BBSK aj po vlastnej línii. „Aktívne zháňa a kontaktuje dodávateľov po celom svete ako aj  firmy a sociálne podniky v kraji,“ spomenula Štepáneková.

„V tejto chvíli máme objednaných 30-tisíc textilných rúšok, viac ako 10-tisíc párov ochranných rukavíc pre opatrovateľky a dobrovoľníkov, jednu tonu dezinfekčných gélov na ruky a 700 respirátorov FFP3. Väčšina týchto ochranných prostriedkov by nám mala byť dodaná v priebehu tohto týždňa, a okamžite prístupná k distribúcii,“ povedal Ján Michalský, ktorý za Úrad BBSK koordinuje zabezpečovanie ochranných prostriedkov.

Ako dodala Štepáneková, kraj tiež zabezpečil časť potrebných ochranných štítov a okuliarov, získať sa pokúša tiež sterilné rukavice pre lekárov, jednorazové chemické overaly, ďalšie respirátory FFP2 a FFP3 či vrecia na biologický odpad.

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Rúška šijú firmy v regióne, divadlá aj školy
6
Galéria
Zdroj: BBSK
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM