Jakub Forgács Správy

Jedinečný projekt v bystrickej nemocnici: Choré deti pomáhajú liečiť aj štvornohí terapeuti

Projekt, ktorý v detskej nemocnici spustili od apríla, je určený pre deti a adolescentov s diagnostikovaným onkologickým ochorením. Jeho ambíciou je umožniť tento typ terapie aj na ostatných detských lôžkových oddeleniach v SR.

Ilustračný obrázok k článku Jedinečný projekt v bystrickej nemocnici: Choré deti pomáhajú liečiť aj štvornohí terapeuti
8
Galéria

Detskí onkologickí pacienti v Banskej Bystrici majú možnosť ako prví pacienti na Slovensku absolvovať terapiu za účasti špeciálne vycvičených psov – kanisterapiu. Ide o pilotný a jedinečný projekt v našich podmienkach pod názvom Daj labku, kamarát, ktorý v pondelok predstavili v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici. Štvornohými prísne zdravotne monitorovanými „terapeutmi“ sú psy plemena švajčiarsky ovčiak, päťročná sučka Fany a dvojročný Iorek, ktoré médiám predviedli, ako taká terapia vyzerá.

Podľa Pavla Biciana, zástupcu prednostu Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP a predsedu občianskeho združenia (OZ) Svetielko nádeje od kanisterapie očakávajú, že deťom prinesie úľavu, zmierni stavy úzkosti a obáv, ktoré vyplývajú z nemocničného prostredia, medicínskych úkonov, bolesti a sprievodných znakov liečby. Choré deti to zároveň stimuluje k pohybu a cvičeniu úmernému ich aktuálnemu zdravotnému stavu. Prispeje to aj k ich rehabilitácii počas liečby a rýchlejšej rekonvalescencii.

Pre deti aj adolescentov

„Vnímame to pozitívne, prídu živé bytosti, ktoré ich rozptýlia, a veľmi sa teším, že sa to podarilo. Psíky sú pravidelne sledované veterinárom, možnosť, že by došlo k nejakej infekcii, je minimálna. Samozrejme, deti, ktoré majú veľmi oslabenú imunitu alebo prebiehajúcu infekciu, sa na terapii nemôžu zúčastniť, platia prísne kritériá. Zatiaľ plánujeme kanisterapiu jedenkrát týždenne, trvá asi trištvrte hodiny. Budeme to priebežne vyhodnocovať a ak sa osvedčí, tak to bude aj častejšie,“ priblížil Bician.

„O kanisterapii v nemocničných podmienkach sme doteraz vedeli iba zo zahraničných pracovísk a štúdií, ktoré túto terapeutickú doplnkovú metódu hodnotia veľmi pozitívne. Teraz môžeme jej prínos ponúkať a skúmať i u nás,“ dodal Bician.

Projekt, ktorý v detskej nemocnici spustili od apríla, je určený pre deti a adolescentov s diagnostikovaným onkologickým ochorením. Jeho ambíciou je umožniť tento typ terapie aj na ostatných detských lôžkových oddeleniach v SR.

Výsledok náročného procesu

„Spolu s našimi partnermi sme museli vypracovať metodiku zameranú na všetky oblasti zabezpečenia podmienok v súvislosti s poskytovaním kanisterapie, nastaviť podmienky a pravidlá na výkon terapie, čo bol náročný proces. Som veľmi rád, že sme sa do toho pustili, prekonali všetky prekážky a dnes sa môžeme tešiť spolu s deťmi,“ doplnil medicínsky riaditeľ DFNsP Miloslav Hanula.

Projekt iniciovalo OZ Svetielko nádeje, ktoré prizvalo na spoluprácu OZ Physio Canis a nemocnicu. Vlani v máji schválilo žiadosť o schválenie kanisterapie na oddeleniach detskej onkológie a hematológie ministerstvo zdravotníctva. Nasledovali všetky kroky k tomu, aby výkon terapie spĺňal potrebné terapeutické, bezpečnostné a hygienické podmienky.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť kanisterapiu v priestoroch Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici!

Kanisterapia v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici
8
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie