FOTO: Čerstvý chlieb aj med. Bystrické deti majú raňajky z miestnych surovín

Deťom chutia tradičné raňajky. Vďaka Strednej odbornej škole Pod Bánošom si najmenší Bystričania môžu pochutnávať na zdravých potravinách.

Jakub Forgács

„Banská Bystrica ako jediná samospráva na Slovenku urobila pred niekoľkými rokmi krok k podávaniu tradičných raňajok z miestnych surovín pre deti,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková so slovami, že vďaka Strednej odbornej škole Pod Bánošom si najmenší Banskobystričania vo všetkých 28 materských školách a detských jasliach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta môžu pochutnávať na zdravých potravinách.

„Naše slovenské deti jedia najlacnejší tovar z hypermarketov. Fakticky, je to prvá generácia, ktorá neje produkty svojich rodičov a začíname to považovať za niečo normálne. Som rád, že na základe múdreho rozhodnutia mesta sme sa stali dodávateľom pre mestské škôlky a detské jasle. Garantujeme čerstvý chlieb, ktorý nie je rozmrazený a nedopeká sa, a tak isto med. Ako jediní na Slovensku sme urobili krok k prirozdeným raňajkám z miestnych surovín, z čistých regionálnych produktov,“ objasňuje riaditeľ SOŠ Pod Bánošom Pavel Fiľo.

„Som presvedčený, že ide o veľmi dobrý pilotný projekt inšpiratívny aj pre iné mestá. V súčasnosti odoberáme od SOŠ Pod Bánošom pekárenské výrobky a med. Naším cieľom je projekt rozšíriť a nájsť v najbližšom období partnera na dodávku kvalitného masla a mlieka. Výhodou je, že naše deti jedia čerstvé potraviny od regionálnych výrobcov, čím zároveň podporujeme rozvoj farmárstva,“ dopĺňa primátor Ján Nosko.

Stredná škola sa môže pochváliť aj malou mäsiarskou výrobou, preto nie je vylúčené, že v budúcnosti sa spolupráca rozšíri aj o tento segment. „Tradičné raňajky majú ďalekosiahly význam. Deti dostanú skutočne živé potraviny, farmári môžu predávať za konečné ceny do škôl a rodičom sa nič nezdraží. Zároveň sa ľuďom na vidieku otvorí trh a začne sa im dariť,“ dodáva Fiľo.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z medových raňajok v MŠ na Tatranskej ulici!

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame