Jakub Forgács Šport

EXTRÉMNY zážitok a malý ZÁZRAK: Martin dokázal zletieť z Mont Blancu, VIDEO a FOTO

V rozhovore s Martinom Šulekom sa dočítate aj to, prečo býva paraglajdista s narastajúcou výškou pokojnejší, či ktorý zo svojich preletov považuje za najkrajší.

Ilustračný obrázok k článku EXTRÉMNY zážitok a malý ZÁZRAK: Martin dokázal zletieť z Mont Blancu, VIDEO a FOTO
26
Galéria
Zdroj: archív Martina Šuleka

Let z Mont Blancu

Martinovi sa prednedávnom podaril extrémny kúsok. V polovici júna paraglajdista zletel z Mont Blancu. „Existuje prestížna súťaž Redbull X-Alps. Vyhráva ten, kto prvý prejde v Alpách vzdialenosť zhruba 1 200 kilometrov iba s použitím vlastných nôh a padáku, tzv. "hike and fly“ štýlom. Tento rok som mal to šťastie, že som túto súťaž zahrnul do jednej svoje reportáže a ako novinár sa jej zúčastnil. Keď v marci ohlásili trasu preteku a jej najzápadnejší otočný bod Mont Blanc, vedel som, že by to bolo super sa zúčastniť a ako čerešničku na torte horu vyliezť a zletieť,„ povedal Martin, ktorý to označil za "ultimátny hike&fly“.

Ako poznamenal, tento len bol najvýnimočnejší „ruskou ruletou počasia“. Dní, kedy sa dá Mont Blanc zletieť, je totiž v roku málo. „Vo výške 4 808 metrov býva silný vietor. Vrchol je často v oblakoch, alebo nad hranicou oblačnosti. A na výstup potrebujete ubytovanie v jednej z chát na jeho úpätí. V marci, v čase rezervácie, bola voľná iba jedna chata a jeden deň v týždni konania súťaže. To, že skvelé počasie pristálo práve na deň, keď som mal ubytovanie zarezervované, považujem za menší zázrak a dar zhora,“ spomenul so slovami, že to však nestačilo. Ešte sa bolo treba aj s padákom do tých 4 800 metrov dostať.

Najkrajší prelet

„Najkrajším a najcennejším bol prelet hrebeňa Nízkych Tatier z Podkonických Pleší na Kráľovu hoľu,“ prezradil paraglajdista.

O tento prelet sa totiž podľa vlastných slov pokúšal niekoľkokrát a skončil v Nemeckej, Jasení, Mýte pod Ďumbierom, Polomke, či Pohorelej. „Túto jar sa mi to konečne podarilo a bolo krásne letieť ponad hrebeň, ktorý dôverne poznám z peších túr, päťdňových… Let mi trval necelé štyri hodiny,“ spomenul Martin.

Jeho najdlhší let bol však zo slovinskej Sorice nad Taliansku Gemonu a späť do Tolminu v Slovinsku. „110 kilometrov plochý trojuholník, ktorý mi trval 5 hodín a 20 minút. Júlske Alpy sú jednak krásne a nie náročné na lietanie,“ poznamenal.

Ako však spomenul, preletieť by chcel Nízke Tatry, ale aj s návratom na miesto štartu. „Samozrejme, aj Vysoké Tatry, ktoré sa dajú v dobrý deň celé obletieť. Najľahšie je iba niekam zaletieť. Druhá úroveň je vedieť sa aj vrátiť – vtedy už vietor jedným smerom pomáha, ale druhým brzdí. A najcenenejšia disciplína je odletený trojuholník,“ povedal paraglajdista s tým, že tak lietajú „borci“, ktorých máme aj u nás dosť a on sám sa iba pomaly posúva na rebríčku týchto disciplín.

Zaujímalo nás tiež, či po zážitku z Redbull X-Alps neuvažuje o účasti na podobnej súťaži. „Nie som si istý, či áno,“ zamyslel sa Martin, podľa ktorého je to drina vyžadujúca si fyzickú a mentálnu kondíciu. A aj samotné lietanie je vtedy poriadne na hrane. „Ja mám rád aj šliapanie do kopca aj letenie, ale oba vo svojom tempe, ktoré si chcem užiť. Raz sa pristavil na štartovačke jeden bývalý paraglajdista a spýtal sa ma, či lietam pre radosť alebo na body. Vtedy som ešte nechápal, ale dnes už chápem,“ povedal.

„Chcem lietať hlavne pre radosť,“ dodal Martin.

Martinov zoskok z Mont Blancu si môžete pozrieť v závere priloženého videa ako aj vo fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zdroj: YouTube.com
V OBRAZOCH: Paraglajdista Martin Šulek
26
Galéria
Zdroj: archív Martina Šuleka

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM