Správy Samospráva

Chcete vedieť, za čo berú plat? Štvorici podpredsedov BBSK pribudli nové povinnosti

Obyvatelia a obyvateľky kraja budú po novom mať možnosť poznať prínos činnosti ľudí, ktorí budú platení z verejných zdrojov.

Ilustračný obrázok k článku Chcete vedieť, za čo berú plat? Štvorici podpredsedov BBSK pribudli nové povinnosti
20
Galéria
Foto: Marek Mačica / Zdroj: BBSK

Štyrom podpredsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) pribudli po štvrtkovom zasadnutí Zastupiteľstva BBSK nové povinnosti. Na základe schváleného uznesenia budú každý polrok predkladať správu o svojej činnosti, ktorá má obsahovať informácie o vykonávaných aktivitách, stretnutiach a dennej agende. Do ďalšieho zastupiteľstva musia tiež vypracovať rámcový dlhodobý plán činnosti za svoju oblasť pôsobenia.

Nové povinnosti

„Každý z podpredsedov má pridelenú nejakú oblasť, ale vôbec nebolo jasné, ako budú svoju činnosť reportovať a vykazovať. Obyvatelia a obyvateľky kraja majú právo poznať prínos činnosti ľudí, ktorí budú platení z verejných zdrojov. Vedieť, či dostávame hodnotu za peniaze. Je to transparentné a správne,“ zdôvodnil krajský poslanec David Kapusta, ktorý na potrebu vykazovania činnosti podpredsedov upozornil už na decembrovom rokovaní a sám bol iniciátorom uznesenia.

Ďalšou povinnosťou podpredsedov je aj stanovenie troch merateľných cieľov za svoju oblasť pôsobenia a zverejňovanie krátkej správy v ročných intervaloch o ich plnení.

Koľko zarobia?

Podpredsedami BBSK je pre oblasť kultúry Roman Malatinec, pre školstvo, šport a zamestnanosť Mikuláš Pál, pre regionálny rozvoj Ján Beljak a pre zdravotníctvo Peter Juhász.

„Trom podpredsedom prináleží odmena vo výške 75 percent platu predsedu BBSK a jednému 50 percent. Hrubé mzdové náklady podpredsedov sú tak ročne okolo 200-tisíc eur. Za štyri roky je to viac ako 700-tisíc eur,“ zdôraznil Kapusta.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja
20
Galéria
Foto: Marek Mačica / Zdroj: BBSK
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM