Jakub Forgács Kultúra

Bystrický FESTIVAL láka na NOVINKY: Popredných slovenských umelcov doplní český virtuóz

Festival klasickej hudby, ktorý patrí medzi najstaršie na Slovensku, napíše v tomto roku už 63. kapitolu.

Ilustračný obrázok k článku Bystrický FESTIVAL láka na NOVINKY: Popredných slovenských umelcov doplní český virtuóz
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Program 63. ročníka Banskobystrickej hudobnej jari

Pavel Šporclpo prvý raz v Banskej Bystrici

Banskobystrickú hudobnú jar otvorí v sále Robotníckeho domu 13. marca 2024 koncert z tvorby barokových majstrov. Diela G. F. Händla, J. Pachelbela, J. S. Bacha a A. Vivaldiho zaznejú v interpretácii husľového virtuóza Pavla Šporcla. Ide o dnes najžiadanejšieho českého umelca na prestížnych svetových koncertných pódiách. Klenoty hudobného baroka, vrátane Vivaldiho populárnych husľových koncertov, zaznejú v spolupráci s komorným orchestrom Praga Camerata.

Tribute to Ivan Palovič

Druhý koncert festivalu sa bude niesť 20. marca 2024 v reminis­cenčnej atmosfére. Venovaný bude okrúhlym výročiam narodenia, a aj predčasného úmrtia popredného slovenského klavírneho virtuóza a pedagóga na VŠMU v Bratislave Ivana Paloviča. Na koncerte pod názvom Tribute to Ivan Palovič vystúpia jeho deti, dnes špičkoví koncertní umelci, klaviristka JordanaPalovičová a violista Ivo Palovič. V podaní súrodencov zaznejú diela slovenských (J. Cikker, I. Zeljenka, K. Koreňová) a anglických skladateľov (F. Bridge, R. Clarke).

Listy pre Constanze

Komorné zoskupenie Lotz Trio patrí v súčasnosti medzi špičkové komorné telesá, reprezentujúce slovenské koncertné umenie už v mnohých európskych aj zámorských krajinách. Jeho členovia Róbert a Ronald Šebestovci a Igor Františák interpretujú klasické diela na replikách basetových rohov, ktoré skonštruoval fenomenálny nástrojár Theodor Lotz. Dychový nástroj s mimoriadne krásnou farbou si zamiloval aj W. A. Mozart. Práve z jeho odkazu zaznejú dve divertimentá a úprava niekoľkých častí z opery Čarovná flauta. Počas koncertu, ktorý sa uskutoční 4. apríla tohto roka v priestoroch historickej radnice, budú znieť i úryvky z Mozartovej korešpondencie milovanej manželke Constanze.

Sólo pre violončelo

Košický rodák Jan Bogdan patrí v súčasnosti k najmladšej generácii slovenských umelcov. Jeho skvelým výkonom už aplaudovali v mnohých renomovaných svetových koncertných sálach. Po štúdiách na Universität für Musik und darstellende Kunstvo Viedni, absolvovaní mnohých masterclass u popredných violončelových virtuózov a pedagógov, pokračuje v štúdiu u momentálne najvyhľadávanej­šieho pedagóga Hillela Zori na Buchmann-Mehta School of Music na Tel Aviv University v Izraeli. Na koncerte mladého violončelistu v Robotníckom dome, odznejú 13. apríla 2024 diela nemeckého skladateľa J. S. Bacha, španielskeho autora G. Cassadó a maďarského skladateľa Z. Kodálya.

Spevy monarchie s Máriou Teréziou

Počas štyridsaťročného panovania Márie Terézie (1740 – 1780) a až do začiatku 19. storočia, sa v Európe diferencovala hudba na duchovnú a svetskú, ktorá znela prevažne vo väčších mestách a v šľachtických sídlach. Prinášala potešenie, zábavu i poučenie. Hudbu interpretovali rôzne komorné zoskupenia, dychové súbory a spevácke zbory. Danubius OctetSingers je mužské vokálne zoskupenie. Pod vedením dirigenta Daniela Simandla a spolu s herečkou Božidarou Turzonovovou v úlohe cisárovnej, priblížia návštevníkom diela W. A. Mozarta, L. van Beethovena, L. Janáčka, B. Bartóka a E. Suchoňa. Záverečný koncert festivalu sa uskutoční v koncertnej sále Robotníckeho domu 17. apríla 2024 o 19.00 hod.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Video: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM