Jakub Forgács Rôzne

Bystričanka, ktorá život zasvätila boju za krajšie mesto: ROZHOVOR s Evou Ščepkovou

Začala obyčajným separovaním odpadu a teraz mení tvár celého Sídliska. Eva Ščepková je aktívna Bystričanka, ktorá svojím príbehom inšpiruje druhých!

Ilustračný obrázok k článku Bystričanka, ktorá život zasvätila boju za krajšie mesto: ROZHOVOR s Evou Ščepkovou
6
Galéria
Zdroj: Eva Ščepková

Keď sa povie meno Eva Ščepková (31), mnohým Bystričanom bude zaiste dobre známe. Bývalá študentka Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici a neskôr Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity Brno je totiž pod Urpínom aktívna, ako to len ide. Nielen, že bojuje o krajšie mesto, ale buduje aj komunitu podnikavých ľudí. Viac prezradila v rozhovore!

V Banskej Bystrici ste založili OZ EnviroFuture. Čo vás k tomu inšpirovalo?

Počas vysokej školy som sa zapojila do organizácie AIESEC. Táto organizácia sa venuje rozvoju mladých ľudí, rozvoju ich potenciálu, spája podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorým záleží na svojom okolí a chcú v živote niečo prospešné dosiahnuť. EnviroFuture bol najprv malý projekt zavedenia separovaného zberu odpadu na Ekonomickej fakulte UMB. Začali sme s tým preto, lebo nás hnevalo, že všade na svete sa odpad triedi, len tu riadne nie. Chceli sme krajšiu budúcnosť. Jeden čas sme to mali ako EnviroFuture aj v slogane, ktorý znel: “Vytvorme spoločne krajšiu a zelenšiu budúcnosť”. Postupne sme rozširovali tím, začali sme riešiť aj osvetové podujatia na enviro témy pre vysokoškolákov, pretože sme zistili, že rozmiestnenie nádob na separovaný zber odpadu nestačí, ľudí treba neustále vzdelávať.

Kde všade vidno výsledky vašej činnosti?

Zaviedli sme na UMB ako na prvej univerzite na Slovensku separovaný zber na všetkých fakultách, následne si od nás pýtali know-how a rozumy aj ďalšie univerzity (z Bratislavy, Zvolena, Trnavy, Žiliny, Prešova). Rozšírili sme naše envirovzdelávanie na ďalšie stupne (vzdelávali sme od materských až po vysoké školy). Zorganizovali sme konferenciu na tému Eko Univerzít, čím sme medzi akademickú obec priniesli nový pojem a tri roky sme vzdelávali na základných školách na západnom Slovensku o obnoviteľných zdrojoch energie. Skrášlili sme okolie fakúlt UMB výsadbou kríkov, trvalkových záhonov.

A keďže sa náš tím postupne menil a v súčasnosti máme pracujúcich ľudí v tíme, začali sme sa viac zaoberať komunitným rozvojom a verejnými priestormi, konkrétne na banskobystrickom Sídlisku. Minulý rok sme namaľovali lavičky, spravili sme krásnu mozaiku z kachličiek na nefunkčnej fontáne a osadili sme v tejto lokalite vtáčie búdky.

Je niečo, na čom aktuálne pracujete?

V súčasnosti naplno riešime lokalitu Sídlisko v Banskej Bystrici. K dobrovoľníckym brigádam zameraným na skrášlenie tohto sídliska pripájame aj osvetové a kultúrne aktivity (divadelné predstavenie, koncert, susedskú burzu), aby sme rozprúdili život na Sídlisku. Pred ekonomickým internátom na Tr. SNP pribudne trvalkový záhon a pri fontáne z mozaiky vytvoríme prírodný chodník. Budúci rok sa chceme opätovne vrátiť k envirovzdelávaniu na školách, pripravujeme zaujímavé osvetové aktivity a v súčasnosti píšeme projekty, aby sme tieto naše plány mohli zrealizovať.

Zdroj: Eva Ščepková

Svoje úsilie vkladáte aj do založenia coworkingového priestoru v Banskej Bystrici. Darí sa vám?

Začíname používať pojem kreatívne a tvorivé centrum, pretože to podľa nás lepšie vystihuje to, čo chceme dosiahnuť a čo chceme vytvoriť v Banskej Bystrici. Od marca 2016 organizujeme pravidelne Stretnutia podnikavcov, vďaka čomu postupne budujeme komunitu podnikavých ľudí v Banskej Bystrici. Od októbra chceme spustiť testovaciu prevádzku coworkingu a naplno robiť vzdelávacie a networkingové aktivity. V súčasnosti sme súčasťou Impact Hub Inkubátora, kde nás počas troch mesiacov čaká množstvo workshopov a konzultácií s mentormi. Je to program na podporu začínajúcich prospešných inovácií a social biznis riešení na Slovensku.

Kde u nás vidíte najväčšie medzery či problémy, čo sa spomínaného coworkingu týka?

Dôležitou súčasťou coworkingov sú ľudia, komunita ľudí, a práve to je našou prioritou pre nadchádzajúce mesiace – prostredníctvom vzdelávacích a networkingových podujatí vybudovať komunitu podnikavých ľudí, nielen začínajúcich podnikateľov, podnikavcov, ale aj podnikateľov, ktorí budú vystupovať v pozícii mentorov a konzultantov.

Aké sú vaše sny či vízie do ďalších rokov?

Chcem aj naďalej robiť to, čo ma baví. Ak mám byť konkrétnejšia, tak v budúcich rokoch sa chcem venovať v rámci EnviroFuture viac environmentálnej osvete. A chcem, aby sa z nášho CoWorking Banská Bystrica stalo fungujúce kreatívne centrum, ktoré bude spájať ziskový, neziskový a verejný sektor v Banskej Bystrici.

Prečo ste prijali pozvanie na Jump 2016?

Formát Jump poznám, bola som na tomto podujatí minulý rok v Košiciach a bolo to pre mňa veľmi podnetné. A keď prišlo pozvanie, aby som bola rečníčkou, neváhala som. V prvom rade, je to česť byť na takomto podujatí a v druhom rade, chcela by som, aby aj moje vystúpenie bolo pre ľudí v publiku inšpiráciou.

O čom chcete hovoriť poslucháčom?

Rozpoviem im svoj príbeh. Viac ale nemôžem prezradiť.

Čítajte tiež:

Do Bystrice mieria inšpiratívni ľudia. Jump krokom k lepšiemu Slovensku

Prírodný chodník aj paletové lavičky. Bystrické Sídlisko čaká veľké skrášľovanie

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM