Aktualizované Správy Samospráva

Bystrica vyhlásila mimoriadnu situáciu: V teréne sú všetky záchranné zložky

Nočná smršť pod Urpínom vyvracala stromy, lámala konáre, ale aj strhávala strechy z rodinných domov. Ako to aktuálne vyzerá v meste?

Ilustračný obrázok k článku Bystrica vyhlásila mimoriadnu situáciu: V teréne sú všetky záchranné zložky
51
Galéria

Banská Bystrica vyhlásila v utorok mimoriadnu situáciu. Počas noci z pondelka (16. 8.) na utorok sa mestom prehnal silný vietor spojený s dažďom a krupobitím, ktorý spôsobil na jeho území veľké škody. Od skorých ranných hodín sú v teréne všetky záchranné zložky, ktoré mapujú situáciu a pomáhajú obyvateľom pri odstraňovaní vzniknutých škôd. Informovala o tom Dominika Grešková z kancelárie primátora.

Kde to bolo najhoršie?

„Týka sa to najmä vyvrátených stromov, zlámaných konárov a strhnutých striech z rodinných domov. Samospráva v spolupráci s mestskou políciou, Hasičským a záchranným zborom a mestskými dodávateľskými spoločnosťami intenzívne komunikujú, prijímajú podnety a pomáhajú vo všetkých mestských častiach,“ konštatovala Grešková.

Najhoršia situácia bola pri Rooseveltovej nemocnici, kde už ZAaRES uvoľnil troleje a postupne sa začína s potrebnými opravami, ale aj na sídlisku Fončorda, v Sásovej či Podlaviciach, kde strhlo viacero striech z rodinných domov.

„V súčasnosti sú spriechodnené všetky hlavné tepny. Mesto má k dispozícii plachty na prekrytie domov a spolu s hasičmi zabezpečuje výškovú techniku a plošiny potrebné na pomoc obyvateľom rodinných domov, najmä v Podlaviciach a v Sásovej,“ zdôraznila Grešková.

Ďalšie aktuálne správy

Kam hlásiť škody?

„V teréne sú desiatky zamestnancov mesta, mestských spoločností a dobrovoľníkov, ktorí operatívne reagujú a vykonávajú potrebné pomocné práce. Usilujeme sa postupovať systematicky a vzhľadom na zlepšujúce sa počasie verím, že sa situácia ustáli. Banskobystričania si vždy vedeli pomôcť, a preto prosím obyvateľov, ktorí majú tú možnosť, aby aj tentoraz prejavili spolupatričnosť a podali pomocnú ruku svojim susedom a známym, ktorým nočná búrka zničila majetok alebo sa momentálne v čase dovolenkového obdobia nachádzajú mimo svojho bydliska,“ reagoval po zasadnutí krízového štábu mesta primátor Ján Nosko.

Všetky vzniknuté škody môžu obyvatelia nahlasovať na linku 159, na ktorej polícia zaznamenáva podnety a postupne zabezpečuje ich riešenie. Vyvrátené, zlomené či poškodené stromy je možné nahlásiť priamo ZAaRES-u na e-mail: sekretariat@zaaresbb.sk.

Zásahy hasičov

V súvislosti so silnou búrkou zasahujú príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), ako aj členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí.

„Najhoršia situácia je v Banskej Bystrici, v časti Podlavice a okolí, kde silný vietor odtrhol strechy z niekoľkých rodinných domov. V obci Horné Pršany strhol strechu z kultúrneho domu. Na mieste zasahujú štyri desiatky hasičov s viacerými kusmi hasičskej techniky a ťažkej techniky,“ informoval Matúš Kondela z Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici.

Zábery následkov vyčíňania nočnej búrky od Bystričanov nájdete v priloženej fotogalérii.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuality z Banskej Bystrice

V OBRAZOCH: Zábery z vyčíňania nočnej búrky v auguste 2021
51
Galéria
Foto: Michal Machala Zdroj: Jakub Pavlečko
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM