Bystrica otvorila letnú sezónu. Dobré víno i prvé vytrysknutie fontány na zaplnenom námestí FOTO

Podľa kalendára sa síce leto ešte nezačalo, v Bystrici je však už všetko pripravené na jeho príchod. Známe atrakcie, ktoré lákajú turistov pod Urpín, opäť fungujú. Na otvorení letnej sezóny nechýbalo ani veľa vína. A viceprimátor fľašu otváral vskutku nevšedným spôsobom.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Bystrica otvorila letnú sezónu. Dobré víno i prvé vytrysknutie fontány na zaplnenom námestí FOTO
Zdroj: TASR

Otvorenie letnej turistickej sezóny, ktoré sa konalo v sobotu na zaplnenom banskobystrickom Námestí SNP, dopadlo podľa organizátorov na výbornú. Sprístupnili pre verejnosť Hodinovú vežu, odštartovali 3. ročník vínneho festivalu Vínšpacírka a ľudia korzujúci po námestí s pohármi v ruke, ochutnávajúci kvalitné vína, sa úderom 16.00 h dočkali aj prvého vytrysknutia fontány v tomto roku. Tým sa symbolicky začalo turistické leto v Banskej Bystrici. Atmosféru a dobrú náladu spríjemnilo nielen krásne slnečné počasie, ale i jazzový festival.

„Náš víkend sa začal už v piatok stavaním mája na námestí s pekným programom. Plynulo pokračoval v sobotu otvorením Barborskej cesty aj s uvedením novinky – cyklotrasy, Vínšpacírkou, jazzovým festivalom a o 18:00 štartovala kampaň Do práce na bicykli. Hodnotím to veľmi pozitívne, máme taký komplexný kultúrno-športový víkend s ochutnávkou vínka a k tomu dobré počasie, čo viac si môžeme priať,“ reagoval primátor Ján Nosko.

Milovníci vína mohli pri reštauračných a kaviarenských prevádzkach degustovať viac ako 150 vzoriek z minuloročnej úrody, ale i staršie vydarené ročníky od viac 30 známych vinárov. Poslední návštevníci odchádzali z námestia až v neskorých nočných hodinách.

Podľa Turčana návštevnosť vínneho festivalu pod Urpínom každým rokom stúpa. Vlani pritiahol okolo 800 ľudí, v tomto roku sa organizátori pripravili na 1200 a neboli ďaleko od reality. Len za dve hodiny od jeho začiatku bolo predaných viac ako 850 vínnych kariet s bobuľami, ktorými sa „platilo“ za degustačné vzorky.

Súčasťou Vínšpacírky, ktorú organizoval Cech hostinských spoločne s mestom, bola aj sabráž a už tradične sa tejto úlohy ako prvý zhostil práve viceprimátor. Vlani otváral fľašu sektovým pohárom, teraz vlastnou korčuľou, keďže Banská Bystrica ašpiruje na titul Európske mesto športu 2017. Ako dodal, doma si to vyskúšal na jednej fľaši, ale nepodarilo sa mu to na prvý raz, na námestí už áno. Otvárať fľaše šabľou sa mohol podučiť ktorýkoľvek návštevník.

Čítajte tiež:

Otvorenie novej cyklotrasy prilákalo desiatky ľudí. Bystričanom sa cez list prihovoril aj Sagan

S novým mesiacom nuda v Bystrici nehrozí. Prehľad TOP 10 májových podujatí

Zdroj: TASR

Odporúčame