Jakub Forgács Správy Samospráva

Bystrica je pripravená organizovať medzinárodné olympijské podujatie: O rozhodnutie žiada vládu

Ak nezvládneme zorganizovať EYOF na potrebnej úrovni, hrozí podľa slov primátora Noska Slovenskej republike medzinárodná blamáž.

Ilustračný obrázok k článku Bystrica je pripravená organizovať medzinárodné olympijské podujatie: O rozhodnutie žiada vládu
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Vo Veľkej sieni Mestského úradu v Banskej Bystrici sa v utorok uskutočnil poslanecký prieskum členov Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, zameraný na pripravenosť športovísk a financovanie projektu EYOF 2022. Napriek tomu, že organizačný výbor najväčšieho medzinárodného olympijského festivalu mládeže víta aktivity poslancov, ktorí sa snažia o zviditeľnenie podujatia, hovorí aj o časovom strese a žiada Vládu SR o bezodkladné naštartovanie procesov súvisiacich s jeho organizáciou. Informovala o tom hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Koronakríza zmenila plány

„V roku 2019 sme po odstúpení Košíc prevzali na seba zodpovednosť za organizáciu podujatia s cieľom zachrániť reputáciu Slovenska. Predchádzajúca Vláda SR nám schválila a vyčlenila na organizáciu EYOF v Banskej Bystrici sumu 12 milónov eur a ďalších 11 miliónov eur na dobudovanie nevyhnutnej športovej infraštruktúry. Počas koronakrízového mimoriadneho obdobia sme však s cieľom ušetriť ustúpili od výstavby multifunkčnej športovej haly a rozhodli sme sa využiť existujúcu halu v Detve, čím sme štátu usporili v rozpočte približne 5 mil. eur,“ hovorí prezident organizačného výboru EYOF, primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Okrem usporiadateľského mesta a Slovenského olympijského a športového výboru participujú na prípravách podujatia aj Banskobystrický samosprávny kraj, Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica, Univerzita Mateja Bela, mestá a obce z regiónu. „V rámci poslaneckého prieskumu zazneli od členov Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport požiadavky na dodanie materiálu, ktorý organizačný výbor EYOF už opakovane v požadovanej štruktúre dodal Ministerstvu financií SR a Útvaru hodnota za peniaze,“ pokračovala Marhefková.

„S novou vládou sa snažíme komunikovať od jej nástupu. Všetky potrebné dokumenty a rozpočty plánovaných športových zámerov nevyhnutných pre zorganizovanie EYOF, ktoré požadovalo ministerstvo financií, sme predložili Útvaru hodnota za peniaze a prešli posúdením. Na to, aby sme zorganizovali najväčšie medzinárodné športové mládežnícke podujatie na profesionálnej úrovni, potrebujeme okamžite začať s rekonštrukciou a výstavbou potrebných športovísk," hovorí Nosko.

Nosko: Už nemôžeme čakať

V utorok si poslanci v rámci poslaneckého prieskumu vyžiadali ďalšie materiály, ktoré im podľa slov primátora doručia.

"Už nemôžeme dlhšie čakať a veríme, že spolu s Útvarom hodnota za peniaze prijmú definitívne rozhodnutie. Organizačný výbor EYOF musí mať istotu, že tento proces bude naďalej pokračovať a podarí sa v našom meste zorganizovať úspešný športový sviatok. Žiadame Vládu SR, aby prikročila k realizácii nevyhnutných krokov tak, aby sme zvládli zorganizovať EYOF na potrebnej úrovni. V opačnom prípade hrozí Slovenskej republike medzinárodná blamáž podobná tej, ktorej naša krajina čelila v súvislosti so zrušenou Zimnou deaflympiádou 2011 vo Vysokých Tatrách,“ dopĺňa Nosko.

Organizačný výbor EYOF je presvedčený, že zrušenie podujatia by malo negatívne následky vo svete medzinárodného mládežníckeho športu a na poli medzinárodnej športovej diplomacie. „V každej krajine je garantom podujatia takýchto rozmerov vláda. Veríme, že nakoniec sa nám aj s jej podporou podarí zorganizovať úspešné podujatie, o ktorom sa bude vo svete a Európe hovoriť v pozitívnom zmysle,“ dodal Nosko.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie