Jakub Forgács Správy Samospráva

Bystrica bojuje proti invazívnym rastlinám: Takto sa môžete zapojiť aj vy

Tohtoročnú dobrovoľnícku aktivitu zameranú na elimináciu inváznych rastlín plánuje mesto zorganizovať už o pár dní.

Ilustračný obrázok k článku Bystrica bojuje proti invazívnym rastlinám: Takto sa môžete zapojiť aj vy
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Banskobystrická samospráva aj tento rok vyvíja aktivity na elimináciu inváznych rastlín. „Mnoho z nich sa však nachádza na cudzích pozemkoch, preto samospráva pravidelne adresuje výzvy a podnety na odstraňovanie nepôvodných druhov rastlín fyzickým aj právnickým osobám. Na informačných tabuliach a v Radničných novinách oddelenie životného prostredia mestského úradu pravidelne zverejňuje oznámenia s podrobným opisom odstraňovania inváznych rastlín spolu s fotografiami všetkých vyhlásených druhov, a informuje tiež o ich negatívnom vplyve na okolie,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Pozitívny príklad

„Viaceré druhy inváznych rastlín v súčasnosti tvoria rozsiahle porasty. Najčastejšie sa nachádzajú popri vodných tokoch, cestách, železniciach, na opustených priestranstvách, ale zasahujú aj do pôvodných rastlinných spoločenstiev, resp. ich biotopov,“ objasňuje Beata Kostúrová, vedúca Oddelenia životného prostredia MsÚ v Banskej Bystrici.

Pozitívnym príkladom, ako sa má správca o svoje pozemky starať, je podľa slov Marhefkovej Poľnohospodárske družstvo Podlavice, ktoré trávne porasty pravidelne kosí a obmedzuje tak výskyt inváznych druhov rastlín. Na rozsiahlej mokradi v Laskomerskej doline, ktorá je v nájme družstva sa za ostatné roky v nemalej miere zvyšoval výskyt zlatobyle kanadskej (Solidagocana­densis). Tá zamedzuje rastu prospešných a chránených druhov rastlín čeľade vstavačovitých–orchideí.

Ďalšie aktuálne správy

Priložíte ruku k dielu?

„Všetkým správcom, ktorí sa patričným spôsobom starajú o svoje nehnuteľnosti patria slová vďaky a uznania. Zároveň aj zo strany mesta chceme, podobne ako vlani, naďalej prehlbovať ako vzor zodpovednosti aj tradíciu dobrovoľníctva, pri organizovaní aktivít v tejto oblasti, ku ktorým prizývame aj ďalšie organizácie či zamestnancov Záhradníckych a rekreačných služieb, mestského úradu, Mestských lesov Banská Bystrica a pod.,“ dopĺňa Milan Lichý, 2. zástupca primátora.

„Mesto podporí iniciatívu k Svetovému čistiacemu dňu aktivitami na obmedzenie výskytu inváznych rastlín v pondelok, 13. septembra o 13.00 hod. v Laskomerskej doline. Aktívna pomoc obyvateľov nášho mesta je viac než vítaná,“ dodala Marhefková.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť aj zábery z Mestského parku po jeho opätovnom otvorení!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Banskej Bystrice

V OBRAZOCH: Mestský park po kalamite opäť otvorili
14
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM