Bezodpadový festival na bystrickom sídlisku. Lákadlami piknik aj nevšedný bazár

Komunitný prírodný festival EkoDeň štartuje svoj 6. ročník. Pripravený je program pre malých aj veľkých.

Jakub Forgács

Komunitný prírodný festival EkoDeň štartuje svoj 6. ročník. Vyvrcholenie projektu Za menej odpadu v Bystrici pripravuje aj tento rok dňa 8. mája Komunitné centrum Sásová spolu s komunitnou záhradou na Tatranskej ulici. Tento rok sa bude niesť v duchu bezodpadového festivalu, táto téma sa prenesie do zaujímavej ponuky aktivít pre všetky vekové kategórie. Pokračuje tiež „bazár zaváranín“, v rámci ktorého si návštevníci môžu pozdieľať vlastné prebytočné zásoby zaváranín. Nebude chýbať divadlo pre rodiny s deťmi (Divadlo pod balkónom) a koncert skupiny Baobab s vystúpením afrických tancov.

V doobednom programe festivalu dominujú rôzne dielne a workshopy pre všetky vekové kategórie. V rámci bezodpadovej témy budete vyrábať – šiť vrecúška na ovocie a zeleninu, maľovať plátené tašky. Pre kreatívcov budú aj tvorivé dielničky s hlinou. Počas celého doobedia sa bude pracovať na skrášlení komunitnej záhrady, premaľujeme lavičky a vytvoríme priestor pre triedený odpad a kompostovisko. Zároveň bude prebiehať kurz varenia vegetariánskeho gulášu s Ľudkou Hoffmanovou, s ktorým organizátori zároveň pozývajú na obedový piknik v záhrade.

Popoludný program otvorí prednáška Petry Slezákovej zo spoločnosti Zero waste Slovakia, ktorá porozpráva najmä o možnostiach, ako znižovať množstvo odpadov v domácnostiach. V projekte Za menej odpadu v Bystrici, ktorý v Komunitnom centre Sásová prebieha od jesene 2017, bolo realizovaných viacero podnetných prednášok a workshopov. Počas EkoDňa bude fungovať aj infostánok k tejto téme. So znižovaním odpadu a šírením tejto témy v Komunitnom centre Sásová nekončia.

Deky a vlastné piknikové koše sú vítané. Počas celého dňa je možné prísť, posedieť, poopekať a vychutnať si pohodu tohto vzácneho sídliskového priestoru.

Program

10:00 – 12:00

 • workshopy a dielne v komunitnej záhrade:
 • tvorenie z hliny s Barborou Paulínyovou
 • šitie vreciek na zeleninu a ovocie s Dankou Trombitášovou
 • maľovanie plátených tašiek s členkami o.z. Sanare
 • kurz varenia vege gulášu s Ľudkou Hoffmanovou
 • skrášľovanie a pomoc v komunitnej záhradke

12:30 – 13:30

 • obedový piknik (Ľudka Hoffmanová)

14:15 – 18:00

 • tematicko kultúrny program v komunitnej záhrade

14:15

 • prednáška Petry Slezákovej o znižovaní množstva odpadu (Zero Waste Slovakia)

15:30

 • Divadlo pod balkónom – Ako išlo vajce do sveta

17:00

 • koncert skupiny Baobab s vystúpením afrických tancov a potom voľná zábava pri živej hudbe

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery z minulých ročníkov podujatia EkoDeň!

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame