Barani to nezvládli: Dobre rozbehnutý zápas s Košicami prehrali v samom závere

Hokejisti HC '05 Banská Bystrica prehrali v dohrávke 6. kola Tipos extraligy vo Zvolene s HC Košice 2:3 po predĺžení.

Ilustračný obrázok k článku Barani to nezvládli: Dobre rozbehnutý zápas s Košicami prehrali v samom závere

„Barani“, už pod vedením Rastislava Paľova, viedli po dvoch góloch Matthewa Misteleho ešte necelých šesť minút pred koncom tretej tretiny 2:0, no v závere dvakrát inkasovali a v predĺžení rozhodol o dvojbodovom víťazstve hostí Filip Vrábeľ.

HC '05 Banská Bystrica – HC Košice 2:3 pp (0:0, 1:0, 1:2 – 0:1)

• Góly: 25. Mistele (Breton, Drew), 49. Mistele (J. Brejčák, Winquist) – 55. Baránek (Michal Chovan, B. Mráz), 57. D. Růžička (Michal Chovan), 64. Vrábeľ (Michal Chovan, Belluš)
  • Rozhodovali: Snášel ml., Fridrich – Crman, Vyšný
  • Vylúčení: 8:4 na 2 min, navyše Drew (B. Bystrica) 10 min za nešportové správanie
  • Presilovky: 1:2
  • Oslabenia: 0:0.
  • Banská Bystrica: Vay – Žiak, Ďatelinka, Drew, Breton, J. Brejčák, Demo, Petrinec – Lamper, Tamáši, Vašaš – Melcher, Šimun, Kabáč – Faško-Rudáš, Winquist, Mistele – Vybíral, Ro. Huna, K. Gabor
  • Košice: Sedláček – Pavlin, Baránek, Michalčin, D. Růžička, T. Slovák, Deyl, J. Cibák – Demek, B. Mráz, Michal Chovan – Jenyš, M. Pospíšil, Klhůfek – Belluš, Vrábeľ, Jokeľ – Frič, Havrila, Krasničan

Banskobystričania nastúpili vo Zvolene na svoj domáci zápas s novým dočasným trénerom Rastislavom Paľovom a v prvej tretine predviedli sympatický výkon. V druhej minúte mali dobré možnosti zblízka Lamper a Vašaš, ale Sedláček v bránke bol proti. Potom mal tri vyložené šance na opačnej strane Klhůfek, najväčšiu mu pripravil fatálnou chybou Drew, no zoči – voči Vayovi neuspel. Tím spod Urpína posilnil z Levíc opäť Róbert Huna, ktorý predviedol rýchly únik z ľavého krídla, ale strieľal do brankára hostí a z dorážky minul jeho svätyňu. Akcie sa striedali na oboch stranách, Košičania však mali viac šancí. Pospíšil strieľal do Vaya, Klhůfek neuspel z dorážky, v presilovke sa neujal ani teč Pospíšila a Růžička pohorel zblízka. Bystričania pohrozili Vašašom, ten takmer spoza bránky nachytal Sedláčka.

V druhej tretine mali väčšiu aktivitu na hokejkách Košice, no Pospíšil sám pred maďarským brankárom neskóroval a prišiel trest. Domáci hrali presilovku, v ktorej im najprv nevyšlo prečíslenie dvoch na jedného s koncovkou Misteleho, no kanadský hokejista sa napokon presadil po kombinačnej akcii a presnej prihrávke Bretona – 1:0. „Barani“ mohli viesť aj dvojgólovým rozdielom, ak by sa ešte presadil voľný Huna pred Sedláčkom. Nestalo sa tak a následne hrozili najmä hostia. Michal Chovan nedokázal poslať ležiaci puk v bránkovisku medzi žŕdky, lebo zlomil hokejku. Bruno Mráz trafil žŕdku a následne Vaya neprekonal ani z dvoch metrov. Brankár HC ‚05 bol v plnej permanencii a vychytal i Janyša. Nemohúcnosť 'oceliarov‘ mohol vytrestať na opačnej strane v úniku Lamper, no mierne vychladeného Sedláčka nepokoril.

V tretej tretine pokračovala snaha hostí o vyrovnanie, mali na to možnosť predovšetkým v presilovke, no nebezpečné dorážky Klhůfka a Vrábľa nepriniesli vytúžený gól. Presný zásah si pripísali na svoje konto Banskobystričania, pretože v 49. minúte od modrej vystrelil Brejčák a Mistele v kruhu šikovne tečoval puk – 2:0. Východniari zostali akoby otrasení z tohto stavu a útočnú aktivitu prevzali ‚barani‘. Nič z nej nevyťažili a tak s pribúdajúcimi minútami sa ich súper začal viac drať dopredu. Na 2:1 napokon znížil po individuálnej akcii Chovana z kruhu tvrdou strelou Baránek a na 2:2 vyrovnal z presilovky úplne voľný Růžička taktiež z kruhu. Vo Zvolene sa teda predlžovalo a hneď v úvode extra času mal na hokejke hetrik Mistele, zblízka Sedláčka neprekonal. Potom však hrali Košice presilovku štyroch proti trom po faule Vybírala a využili ju v poslednej sekunde, po tretej prihrávke Chovana tentoraz prekonal Vaya zoči – voči Vrábeľ.

Rastislav Paľov, dočasný tréner Banskej Bystrice: „Bol som hodený do vody, dnes ráno som absolvoval prvý tréning s mužstvom. Vedel som, ako sa trápi, čo robia hráči zle, respektíve na čom pohoreli v predošlých zápasoch. Tieto veci sme sa snažili malými zmenami korigovať. Hráči predviedli v zápase veľa dobrých vecí, na ktorých môžeme stavať. Musíme sa však vystríhať vylúčení. Hlavne v tretej tretine, keď sme skorigovali mužstvo na tri päťky. Hráči v záverečných piatich minútach už nemali dostatok síl, aby udržali výsledok 2:0. Mrzí ma to, lebo každý jeden chalan odviedol dobrú robotu a odovzdal svoje maximum. Veľký gratulácia patrí aj brankárovi Vayovi.“

Jan Šťastný, tréner Košíc: „Vedeli sme, že nás s Banskou Bystricou nečaká nič jednoduché. Po zmene trénera sa vždy snažia hráči vydať zo seba všetko. Pre nás to bola obrovská výzva a musím pred mojím tímom sňať klobúk dole, ukázal charakter. Aj za stavu 2:0 pre súpera sme verili, že môžeme nejaký bod získať. Ukázal sa aj ten charakter, že sme odvolali faul na nás, ktorý nebol a pískal sa, to sa nám asi trošičku vrátilo. Je úžasné, ako sme tento duel zvrátili. Vyhrali sme za dva body, ktoré berieme všetkými desiatimi. Chceli by sme toto víťazstvo venovať Martinovi Pospíšilovi a jeho zosnulému dedovi. Sme tu ako rodina pohromade a vážime si toho.“

Michal Chovan, útočník Košíc, v zápase 0+3: „Bol to pre nás ťažký zápas. Nezačali sme ho dobre, hoci sme si povedali, že pôjdeme do tlaku. Prehrávali sme napokon 0:2, no ukázal sa charakter a sila nášho tímu. Všetci sme ťahali za jeden povraz. Hlavne v druhej tretine sme si vytvorili veľa šancí. Napokon sme to v závere vyrovnali a dotiahli to v predĺžení do víťazného konca. Sú to možno cennejšie body, než keby sme ich mali tri.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.