Jakub Forgács Hokej

Barani si na bystrickom zimáku tak skoro nezahrajú: Na akom ľade začnú prípravu na sezónu?

Banskobystrickí hokejisti z HC'05 naplno kmitajú nielen doma, ale na celom Horehroní. Spod Urpína sa totiž museli presťahovať, kým sa nedokončí rekonštrukcia ich domáceho zimného štadióna.

Ilustračný obrázok k článku Barani si na bystrickom zimáku tak skoro nezahrajú: Na akom ľade začnú prípravu na sezónu?
Zdroj: TASR

Ako sme vás informovali iba nedávno, barani pred pár dňami ukončili svoju letnú prípravu. Na prvý ľad zamierili až do Brezna, staručký domovský štadión rekonštruujú a každodenným výjazdom o 40 km ďalej sa nevyhnú. Aj keď s Michalom Handzušom sa spájajú iné priority angažmánu, ak nebude inak, tak si s ‚baranmi‘ zahrá.

Už sa aj upresnil dátum, so spoločným ľadom od polovice augusta. „Na tento termín sme sa dohodli aj s Rišom Zedníkom, vypomôže nám ako asistent so snahou zapojiť sa do štruktúr klubu,“ dodal tréner Miroslav Chudý, čo znamená, že sa v klube vytvorí silný štvorzáprah trénerov s Chudým, Hlinkom, Zedníkom a špecialistom na brankárov Petrom Harazínom.

Tešia sa na nový štdión

‚Barani‘ sa na prvý ľad tak ako asi každý hokejista, tešia. Skúsený obranca Lukáš Bambúch má o jednu radosť navyše, naplno využije rodičovský byt v Brezne. „Konečne po letnej drine si zahráme s pukom, aj naplánované prípravné zápasy lákajú. Tréningy v lete boleli, ako vždy, aj ich z duše nenávidím, no na druhej strane si uvedomujem, ako veľmi ich treba. Dôležitý je pocit a mne navráva, že sucho padlo na úrodnú pôdu a drinu teraz už treba len zužitkovať,“ povedal Bambúch.

Pomerne často sa diskutuje aj o voľbe, či letnú prípravu zvládnuť individuálne, alebo v kolektíve. „Ja nad tým nerozmýšľam, lepšie sa mi pracuje vo väčšom kolektíve a pochybujem, či by som sa prinútil na primeranú záťaž. Som lenivejšie, tak skôr nie,“ pokračoval Bambúch.

Hráčska kabína spĺňa nároky dobre stmeleného kolektívu aj podľa slov Lukáša Bambúcha. „Vyzerá dobre a bude ešte lepšie, keď všetci poprichádzajú. My sme si v Banskej Bystrici vždy pochvaľovali spoľahlivý tmel partie, na tom budeme stavať aj naďalej, inak sa vysoko v lige nedostanete. Teraz bude veľmi záležať od tréningov na ľade, s nevyhnutným cestovaním sa spájajú trochu problémy. Pozeráme sa na to z pozitívnej strany a určite sa s kilometrami navyše dobre popasujeme. Už máme pred očami náš štadión, bude krajší, príťažlivejší, viac lákajúci divákov,“ spomenul Bambúch, ktorý ako výhodu vidí aj to, že jeho rodičia bývajú v Brezne a dochádzať na rozdiel od chalanov nemusím.

Úvod sezóny poznačí rekonštrukcia štadióna do podoby menšieho kotlíka s namiešanou hokejovou kultúrou a aj voľba vedenia HC'05 kde zohrať domáce zápasy. „Ja by som domáce zápasy hral aj na breznianskom štadióne, no podľa mňa vzhľadom na podmienky je to nereálne. Inak by to bolo pekné, veľa ľudí z Horehronu chodí do Banskej Bystrice na zápasy a určite by sme ich potešili,“ dodal Bambúch.

Obľubujú veľké výzvy

Tréner Miroslav Chudý s asistentom Miroslavom Hlinkom vytvorili úderku, ktorá obľubuje veľké výzvy. Pred vstupom na prvý ľad riešili hneď dosť dôležitú, kde budú počas rekonštrukcie domáceho štadióna trénovať. „Brezno nám vyšlo v ústrety a problémy s ľadom nebudú, len sa žiadalo viac logistiky. Nepochybujem, že hráči všetko zvládnu, čo sme si naplánovali. V úvode samotnej sezóny budeme závislí od toho, kedy našu halu dokončia. Zo šiestich zápasov štyrikrát hráme vonku, buď ich odohráme vonku, alebo si ich preložíme, zatiaľ sme to neriešili a počkáme si, ako sa odvinie rekonštrukcia,“ povedal Chudý.

Hlad za ľadom potrebujú hráči nasýtiť. „Náročná príprava na suchu je aj o stereotype a až ľad ju oživí. Leto bolo osvedčené, spolupracujeme s Jurajom Moravčíkom s bohatými skúsenosťami na kondíciu, spestrili sme ju regeneračným sústredením v Chorvátsku a more nám dosť pomohlo,“ pokračoval tréner.

Prvý ľad naplnili zatiaľ tí, ktorých majú tréneri k dispozícii. „Je nás 26, čakáme na Američana Nicastra, pripojí sa k nám 4. augusta,“ popisuje aktuálny stav kádra Miroslav Chudý. „Rysujú sa aj ďalší hráči, takže si chvíľu na konečnú podobu počkáme. A aj mladí čakajú na svoju príležitosť, takže nás bude okolo 30. Z voleja vymenovať zostavu ťažké nie je, predstavy mám, hráčov poznám veľmi dobre, väčšina z nich mi prešla v juniorke rukami. Aj noví hráči Mráz, Preisinger, Kudrna káder vystužia. Tlačí nás otázka centrov, zostava sa však vykryštalizuje neskôr, až pred zájazdom do Švajčiarska koncom augusta,“ spomenul.

Mužstvo podľa trénera portrebuje charakter

Akú silu majú tréneri k dispozícii napovedá rekapitulácia trénera Chudého. „V bránke máme jasno, postrážia ju jednotka Fín Wiikman, dvojka Košarišťan, tretí bude Sabol, obranu ešte doplníme možno dvoma menami, zatiaľ ju tvorí deväť hráčov Gachulinec, Rosandič, na skúšku prišiel Nitriansky, je tam Predajniansky, Biro, Bambúch, mladý Lunter, Janovský, Američan Nicastro. No a do útoku k nám prišli Preisinger, Kudrna, Mráz,“ prezradil.

Ako pokračoval, spoliehať sa opäť budú na dušu mužstva Miša Hudeca. "Ak by som menoval, tak to bude Hudec, Kafka, Handlovský, Kudrna, Preisinger, Konečný, Mráz, Kadura, Lamper, Zigo, Matoušek, Róth, Gašpar, Žilka, Fajčák, Macho, Budiak, Kovalík a ešte Dolník. Vytvára sa konkurencia, ktorá inšpiruje a všetci budú musieť zabojovať. Vytvorili sme kostru, mala by potiahnuť mladých. povedal tréner, ktorý nechce polemizovať, či budú slabší, alebo silnejší ako vlani, mužstvo by malo mať v prvom rade charakter. Každý podľa neho musí pracovať naplno a poctivo odovzdávať všetko na tréningoch i v zápasoch.

Hráči v prvom týždni prípravy na ľade budú trénovať jednofázovo, od 4. augusta už dvoj až trojfázovo. Zahrajú si od 14. augusta na Zábojníkovom turnaji vo Zvolene, 18. augusta v Poprade, 22. augusta sa stretnú so Slovanom v Brezne a 26. augusta odchádzajú na sústredenie do Švajčiarska so šiestimi zápasmi. „Takéto sústredenie sa nám osvedčilo, bude to test pred ligou, s hráčmi, s ktorými už budeme rátať na extraligu,“ dodal Miroslav Chudý.

Bystrickí hokejisti zarezávajú na Breznianskom ľade
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie