Iné športy

Banskobystrická latka nesklamala: Pod Urpínom padol aj svetový výkon roka, FOTO

Piata žena z olympiády v Tokiu triumfovala prekvapujúco hneď pri svojom prvom štarte v hale. O jeden centimeter vylepšila svetový výkon roka.

Ilustračný obrázok k článku Banskobystrická latka nesklamala: Pod Urpínom padol aj svetový výkon roka, FOTO
19
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Austrálčanka Eleanor Pattersonová sa stala víťazkou 28. ročníka atletického výškarského mítingu Banskobystrická latka (BBL). O jeden centimeter vylepšila svetový výkon roka na 199 cm.

Prvá z Austrálie

Piata žena z olympiády v Tokiu triumfovala prekvapujúco hneď pri svojom prvom štarte v hale. Pattersonová sa stala vôbec prvou skokankou na podujatí zo svetadielu Austrália a Oceánia.

Pattersonová zároveň vylepšila kontinentálny rekord v hale, za absolútnym maximom krajanky Nicoly McDermottovej zaostala o tri centimetre. „Skvelý štart do sezóny. Prvý raz v živote som súťažila v hale a chvíľku mi trvalo, kým som sa dostala do tempa. Veľká vďaka patrí aj publiku. Atmosféra bola fenomenálna, pomohla mi. Vôbec, ale vôbec som nečakala, že dnes skočím 199 cm. Som neskutočne šťastná. Mala som dobré pokusy na 201 cm a verím, že čoskoro dvojmetrová hranica padne,“ tešila sa Austrálčanka podľa atletika.sk.

Na druhom mieste skončila Ukrajinka Jaroslava Mahučichová výkonom 196 a neobhájila tak prvenstvo spred roka. Vtedy sa blysla skvelým skokom s hodnotou 206 cm, iba tri centimetre za svetovým rekordom. Bronzovej z Tokia sa však tentokrát nepodarilo prekonať latku na úrovni o centimeter nižšie ako dva metre, hoci všetky predchádzajúce výšky prekonala na prvý pokus. Tretia skončila Čiernohorka Marija Vukovičová, ktorá si vylepšila osobný rekord na 196.

Olympijská šampiónka z Tokia Marija Lasickeneová obsadila 6. priečku výkonom 193. Pri svojom štvrtom štarte v Banskej Bystrici sa trápila už na výške 183, ktorú skočila až na tretí pokus. Ďalšie dve výšky na 190 a 193 zvládla na prvý pokus, no 196 bolo už nad jej sily.

Banskobystrická latka (28. ročník) – ženy:

1. Eleanor Pattersonová (Austr.) 199 cm – svetový výkon roka, 2. Jaroslava Mahučichová (Ukr.) 196, 3. Marija Vukovičová (Č. Hora) 196, 4. Safina Sadullajevová (Uzb.) 193, 5. Mirela Demirevová (Ukr.) 193, 6. Marija Lasickeneová (Rus.) 193, 7. Iryna Heraščenková (Ukr.) 193, 8. Ella Junnilová (Fín.) 190, 9. Emily Borthwicková (V. Brit.) 190, 10. Lia Apostolovská (Slovin.) 185

Ako dopadla súťaž mužov, sa dočítate na nasledujúcej strane.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: 28. ročník Banskobystrickej latky 2022
19
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM