Jakub Forgács Rôzne

Skvelé správy pre pacientov Rooseveltky: Čakanie na operáciu sa skrátilo o celé mesiace!

Na čakacích listinách zdravotných poisťovní sú tisícky pacientov, ktorí majú absolvovať operáciu. Vyskytli sa aj extrémne prípady, kedy sa pacient dostal na zákrok až po štyroch rokoch. V banskobystrickej nemocnici sa však teraz doba čakania výrazne znížila. Vieme viac...

Ilustračný obrázok k článku Skvelé správy pre pacientov Rooseveltky: Čakanie na operáciu sa skrátilo o celé mesiace!
Zdroj: Dnes24.sk

Výmeny kĺbových náhrad patria medzi zákroky, na ktoré Slovenskí pacienti musia najdlhšie čakať. Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta prezentovalo úspechy, ktoré dosiahli pri znižovaní čakacích dôb a zvyšovaní komfortu ortopedických pacientov.

Z 18 mesiacov na 10

Ešte v roku 2013 v nemocnici operovali pacientov, ktorí čakali na zákrok v priemere 18 mesiacov. Rooseveltka je najväčšia nemocnica v Banskobystrickom kraji a s výnimkou lučeneckej sa výmeny kĺbov v ostatných zdravotníckych zariadeniach v kraji nevykonávajú. Nápor pacientov na zariadenie je preto veľmi vysoký. Vedenie nemocnice spolu s Oddelením ortopédie uskutočnili kroky, vďaka ktorým sa čakanie za posledný rok znížilo na 10 mesiacov.

Ortopédi vďaka rekonštrukcii a prístavbe operačných sál, ktorú nemocnica dokončila v októbri 2013 získali jednu operačnú sálu navyše. Teraz operujú na troch, čo im umožnilo zvýšiť počet výkonov, najmä totálnych endoprotéz.

Skrátil sa aj pobyt pacienta v nemocnici

Pri skrátení čakania pacientov zohráva nenahraditeľnú úlohu aj manažovanie pacienta. „V tejto oblasti sme urobili významný krok tým, že sme prijali pracovníčku, ktorá má na starosti tvorbu a správu čakacej listiny, logistiku pacientov, ich kontaktovanie, zasielanie korešpondencie a plánovanie hospitalizácii a zákrokov. Takže nevznikajú prestoje v operačnom programe a eliminovali sa prípady, kedy pacient objednaný na zákrok, z rôznych dôvodov jednoducho neprišiel. Pacientov dôsledne informujeme čo ich čaká pred, počas a po operácii, nielen pri vyšetreniach v ambulancii, ale pripravili sme pre nich informačné materiály s presnými pokynmi. Tento krok si pochvaľujú najmä starší pacienti.“ prezentoval ďalšie opatrenia, riaditeľ nemocnice Vladimír Baláž.

„Čo je však dôležité, nie sú len čísla, ale aj kvalita. Kvalita znamená, to koľko majú naši pacienti revíznych operácii, kedy môžu ísť domov a čo sa s nimi deje po operácii. A tu musím pochváliť naše pracovisko ortopédie, že naši pacienti ležia v nemocnici v priemere päť dní, čo je výborné číslo, majú včasnú rehabilitáciu a vedia sa včasne vrátiť do svojho bežného života, čo môžem potvrdiť na vlastnej koži, lebo som tri takéto operácie u nich absolvoval,“ doplnil riaditeľ.

Pribudla tiež nadštandardná izba

„Výmenu kĺbu indikuje odborný lekár – ortopéd pri degeneratívnych ochoreniach veľkých kĺbov horných a dolných končatín (bedro, koleno, členok, rameno, lakeť) po posttraumatických a vrodených deformáciách uvedených kĺbov. Myslím si, že pri tempe aké sme nastúpili budú o rok čakačky len 8 mesiacov,“ priblížil primár oddelenia Pavol Legíň.

Pre ortopedických pacientov má nemocnica aj ďalšiu pozitívnu správu. V piatok otvorili pre tých, ktorí chcú mať počas pobytu v nemocnici pohodlie a súkromie, novozrekonštruovanú nadštandardnú izbu. „Záujem pacientov evidujeme už dávnejšie, doteraz sme im však nadštandardné ubytovanie nevedeli poskytnúť.“ upresnila ekonomická námestníčka Miriam Lapuníková. Rekonštrukciu hradila nemocnica so sponzorských prostriedkov.

Nemocnica Roosevelta a nové pracovisko na výmenu kĺbov v Banskej Bystrici
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM