Zrušenie významnej investície v Bystrici. Tvrdé slová poslanca na zastupiteľstve

Mnohí Bystričania s rozhorčením prijali správu o tom, že pod Urpínom nevznikne 1 200 nových pracovných miest, ako sa plánovalo. Horúca téma zarezonovala aj na rokovaní poslancov.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Zrušenie významnej investície v Bystrici. Tvrdé slová poslanca na zastupiteľstve
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Poslanci banskobystrického mestského zastupiteľstva (MsZ) v utorok rokovali aj o zrušení významnej investície zo strany spoločnosti RKN Global Europe, ktorá mala v meste pod Urpínom preinvestovať 89 miliónov eur a zamestnať 1200 ľudí v závode na výrobu dokumentov s ochrannými prvkami. V diskusii horúcu aktualitu týchto dní otvoril mestský poslanec, poslanec NR SR a politológ Martin Klus (SaS). Od vedenia mesta žiadal vysvetlenie, či nedošlo k zneužitiu dobrého mena Banskej Bystrice na predvolebné účely strany Smer-SD.

Odmietnutie obvinení

„Informácie o príchode významnej investície do Banskej Bystrice sa zmenili na frašku. Dva týždne pred parlamentnými voľbami ohlásil premiér Robert Fico príchod spoločnosti RKN Global Europe. Dosluhujúca jednofarebná vláda jej dokonca ešte stihla schváliť pomoc vo výške 18 miliónov eur vo forme dotácie a úľavy na daniach,“ uviedol Klus. „V politickom marketingu tomu hovoríme bomba na záver kampane,“ dodal.

Podľa neho mesto a jeho čelní predstavitelia sa dostali pod tlak podozrení, že sa spolupodieľali či prinajmenšom boli zneužití na predvolebnú kampaň spomínanej strany.

Ako v reakcii na vystúpenie poslanca Klusa uviedol primátor Ján Nosko, sám je prekvapený z rozhodnutia investora, o to viac, že vedenie mesta projektu verilo. Odmietol obvinenia zo zneužitia či využitia mesta a jeho vedenia na predvolebnú kampaň Smeru-SD. Podľa neho ohláseniu investície predchádzali konkrétne stretnutia s konkrétnymi ľuďmi už rok pred oznámením príchodu veľkého investora.

Dôvody spoločnosti

Magistrát v tejto súvislosti v pondelok (27.6.) reagoval slovami, že je prekvapený z rozhodnutia spoločnosti. „Nepoznáme dôvody, ktoré mohli viesť k takému, pre nás prekvapivému, rozhodnutiu. Celý proces komunikácie nejavil až do tejto chvíle známky akejkoľvek pochybnosti,“ informovala hovorkyňa primátora Zdenka Sekerešová. Hneď ako budú mať nové informácie, budú Banskobystričanov informovať.

Podľa vyjadrenia zástupcov spoločnosti RKN Global Europe dôvodom zrušenia investície a odmietnutia investičnej pomoci vo výške 18 miliónov eur je „aktuálna turbulentná politická atmosféra na Slovensku a v EÚ“, útoky zo strany opozície a niektorých médií na ich spoločnosť a jej priemyselných partnerov, ktorí sú expertmi vo výrobe bezpečných dokumentov, ako sú pasy, biometrické občianske preukazy a platobné bankomatové karty. Taká investícia a za týchto okolností by podľa nich bola údajne veľmi riskantná.

Čítajte tiež:

Miliónová investícia v Bystrici zrušená. Prečo sa firma rozhodla odstúpiť od zámeru?

Reakcia na seba nenechala dlho čakať. Stanovisko mesta k zrušenej investícii v Bystrici

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame