Jakub Forgács Správy

Miliónová investícia v Bystrici zrušená. Prečo sa firma rozhodla odstúpiť od zámeru?

Mali vytvoriť vyše 1 200 pracovných miest a získať miliónovú investičnú pomoc od Slovenska. Teraz je všetkému koniec. A dôvod?

Ilustračný obrázok k článku Miliónová investícia v Bystrici zrušená. Prečo sa firma rozhodla odstúpiť od zámeru?
Zdroj: TASR

Spoločnosť RKN Global odmietla investičnú pomoc od slovenskej vlády a ruší svoju investíciu v Banskej Bystrici. Dôvodom je neistota, spôsobená na jednej strane kritikou investície zo strany opozície a strane druhej brexitom. Informovala o tom firma na svojej internetovej stránke.

Neprijali investičnú pomoc

RKN Global DWC-LLC a RKN Global Europe v piatok oznámili, že sa rozhodli neprijať investičnú pomoc od Slovenska v celkovej hodnote 18 miliónov eur na výstavbu závodu chránenej tlače v Banskej Bystrici. V závode sa mali vyrábať biometrické identifikačné doklady a platobné karty.

RKN Global ešte predtým podnikla kroky na získanie súkromného financovania 71 miliónov eur na výstavbu závodu v Banskej Bystrici, ktorý mal zamestnávať 120 ľudí. Slovensko malo prispieť 10 miliónmi eur vo forme dotácií a 8 miliónmi eur vo forme daňových úľav.

Firma spomenula vo svojom stanovisku útoky opozície a médií na premiéra Roberta Fica z dôvodu načasovania oznámenia investície krátko pred voľbami. Opozícia tiež kritizovala ukrajinských partnerov firmy RKN Global.

Neistota

„Tieto útoky obsahovali nepravdivé obvinenia našich partnerov a spoločnosti RKN Global a boli vznesené bez toho, aby sa k nim RKN Global mala možnosť pred zverejnením vyjadriť, čo porušuje slovenské a medzinárodné novinárske štandardy,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti.

Navyše, Slovensko bude v nasledujúcom polroku stáť na čele Európskej únie (EÚ) počas obdobia veľkej neistoty, ktorej zdrojom je rozhodnutie Británie vystúpiť z únie, pripomína firma. „Táto neistota zvýšila v porovnaní s marcom tohto roka rizikovosť investície RKN Global.“

„Výsledkom týchto faktorov je, že RKN Global si nemôže dovoliť riskovať svoju reputáciu a 71 miliónov eur privátne vygenerovaných prostriedkov na tento projekt,“ uvádza sa vyhlásení firmy. Podľa zakladateľa RKN Global Ronalda Nobleho by v súčasnej „turbulentnej politickej atmosfére na Slovensku a v EÚ“ bolo nerozumné, aby firma pokračovala v projekte výstavby závodu v Banskej Bystrici.

Čítajte tiež:

Nenašli ste doteraz vysnívanú prácu? Šikovný PREHĽAD voľných miest v Bystrici

FOTO: 3 parkoviská v Bystrici, na ktorých zaparkujete len s problémami

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM